Tarçın Şeker Hastalarına İyi Geliyor

Tarçınla Sağlığınızı Geliştirin

Tarçın kan şekerini düşürüyor.

tarçın

Tarçın birçoğumuz için sütlü tatlıların üzerine serpiştirdiğimiz bir baharattır.Tarçının sağlık üzerinde çok faydalı bir bitkisel ilaç olduğunu belki düşünmemişsinizdir.Araştırmacılar tarçının kan şekerini düşürdüğünü tespit etti.Belki de bu yüzden tarçın tatlıların üzerine serpiştirilir.

Tarçında bulunan doğal maddeler insülin hormonu gibi hareket ederek,glukozun enerji için kullanılabileceği hücrelere gitmesine yardımcı oluyor ve kan şekeri düzeyini düşürüyor.

60 diyabet hastası erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırma günde yarım ve çeyrek çay kaşığı arası tarçının kan şekeri düzeyini % 18-29 oranında azalttığını gösterdi.Aynı zamanda kötü kolestrol seviyesini %7-27 oranında düşürdüğü görüldü.

Tarçın aynı zamanda lif açısından zengin bir bitkidir.Tarçın güney Asya’da yetişen bir ağacın kabuğundan elde edildiğinden lif oranının yüksek olması şaşırtıcı değil tabiki.2 çay kaşığı tarçın yarım porsiyon lahanadan veya dolmalık biberden ve 2 kuru kayısıdan daha fazla lif içeriyor.

Tarçın ayrıca vücudumuzun şekeri kullanma kapasitesini artıran manganez mineralini içeriyor.Sadece 2 çay kaşığı tarçın günlük manganez ihtiyacınızın 3 te birnden fazlasını karşılar.

Tarçında bulunan kimyasal maddeler kalp krizine neden olabilen pıhtılaşmayı önler.

Çalışmalar tarçın kokusunun zihinsel aktiviteyi ve konsantrasyonu artırdığını göstermiştir.

 

Tarçını günlük diyetinize serpiştirmenin hayal edebileceğinizden fazla yolu var.

  • Elma püresine tarçın ekleyin.
  • Tostunuzun üzerine serpin.
  • Çayınıza kahvenize ekleyebilirsiniz.
  • Sabah kahvaltınızda gevreklere ekleyebilirsiniz özellikle yulafa.
  • Yoğurta,dondurmaya ekleyebilirsiniz.
  • Krem peynirin üzerine serpebilirsiniz.
  • Tatlı patates veya muzun üzerine serpebilirsiniz.

Mükemmel Dozaj:Yarım çay kaşığı

Günde sadece yarım çay kaşığı tarçın sağlığınızı geliştirebilir.Eğer tarçını çok seviyorsanız bir kaç kaşık da yiyebilirsiniz.Ancak aşırıya kaçmayın çünki tarçında bulunan bazı kimyasal maddeler aşırı dozda alındığında zehirli olabilir.

 

Kaynak:www.rd.com

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir