Şifalı Bitkiler Kanser Tedavisi İçin İnceleniyor

şifalı bitkilerKanseri doğal ürünlerle tedavi etmek şamanlara ve büyücülere özgü bir durum mu?Tam olarak değil.Bugün kemoterapide kullanılmak üzere pek çok ilaç doğal ürünlerden geliştiriliyor.Prostat ve göğüs kanserinin tedavisinde kullanılan Taxan porsuk ağacından elde ediliyor.Ön bahçemizde yetişen Cezayir menekşesi lenf tümörlerine karşı etkili vinka alkoloidler açısından çok zengin.

Modern anti-kanser ilaçları topotecan ve irinotecan Çin’de yetişen mutluluk ağacı adlı bitkiden elde ediliyor.

Kansere karşı kullanılmak üzere yeni aktif maddeler bulmak için bilim adamları gittikçe artan bir ilgiyle geleneksel yöntemlerde kullanılan şifalı bitkileri inceliyorlar.

Bugün modern ilaçların üretiminde kullanılan doğal aktif maddelerin 4 de 3 ü gelenkesel tıpta kullanılan şifalı bitkilerden elde ediliyor.

Aktif maddeler üzerinde araştırma yapan Prof.Thomas Efferth,dökümantasyon ve uygulama genişliği açısından çok geniş olan geleneksel Çin Tıbbında kullanılan şifalı bitkileri inceliyor.

Almanya,Avusturya ve Çin’deki meslektaşlarıyla beraber çalışan prof.Efferth geleneksel Çin Tıbbında kötü huylu tümör ve kanserlere karşı etkili olduğu söylenen 76 şifalı bitki üzerinde sistematik bir çalışma yürütüyor.Çalışmanın ilk sonuçları yayınlandı.

Araştırmanın ilk sonuçlarına göre 18 bitkiden elde edilen ekstreler deney tüplerinde kanser hücresinin büyümesini engelledi.Prof Efferth % 24 gibi bir başarı oranı elde ettiklerini ve bu başarı oranının kimyasal maddelerin başarı oranının üzerinde olduğunu kaydetti.

Bilim adamları bütün bitkisel aktif maddeleri hücre testlerinde adım adım inceliyor.Aktif maddelerin kimyasal yapısı nükleer manyetik rezonanas ve kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak inceleniyor.

Kaynak:Eurekalert 4 Mart 2008

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir