Sabahlarınızı Aydınlatmak İçin 24 Yöntem

 

Uyanma Rutini

SHwakeup

Sabahları kalkmak belki sizin için çok zor.Hele gece yarısına kadar oturuyorsanız.

Hatırlayın:Stres bağışıklık sisteminize zarar verir.Güne mutlu ve dinlenmiş olarak başlayın,sağlıklı ve üretken bir gününüz olsun.

1. Perdeleriniz yarı açık olarak yatın.Böylece güneş doğarken,güneş ışığıyla birlikte beyninize uyku hormonu melatonin salgılamayı bırakıp adrenalin salgılama mesajı,kalkma zamanı mesajı gider.

Daha iyisi:Yatağa erken gidin böylece güneşle beraber kalkarsınız ve ihtiyacınız olan 7 saatlik uykuyu almış olursunuz.Bu rutine uyarsanız,biyolojik saatiniz çalışmaya başlayacağından alarma ihtiyacınız kalmayabilir.
2. Alarmı 15 dakika erkene kurun. Yataktan zıplayıp alelacele hazırlanmak zorunda kalmazsınız.Sabaha yatakta uzanarak başlayabilir yavaş yavaş kalkabilirsiniz.Haberleri izleyebilirsiniz,ne giyeceğinizi,ne yapacağınızı,kahvaltıda ne yiyeceğinizi düşünebilirsiniz.Güne zihinsel olarak hazırlanmak fiziksel olarak hazırlanmak kadar önemlidir.Yataktaki bu 5-10 dakika tamamen sizin.

3. Bütün eklemlerinizi 15 saniye esnetin Bunu gözlerinizi bile açmadan deneyin.Kollarınızı uzatın ve her parmağınızı esnetin,sonra ellerinizi,bileğinizi,kollarınızı,ayaklarınızı,ayak bileklerinizi,bacağınızı.Son olarak yataktan çıkmanızı sağlayacak şekilde boyun ve sırtınızı esnetin.

Bütün kaslarınızı ve eklemlerinizi esnettiniz.Vücudunuza kan akışını artırdınız,bütün dokularınıza ekstra oksijen sağladınız.

4. Duşun altında oturun. Duşun altına oturun ve suyun sırtınızdan aşağıya akmasını sağlayın.Bu su masajı dinlendirici ve enerji vericidir.Bir kaç dakika sonra normal duşunuza devam edebilirsiniz.

5. Her sabah motivasyonel bir söz okuyun.Bu gün boyu size bir çerçeve sağlayabilir,bir çeşit kendi kendine telkin,negatif düşüncelerden sıyrılıp pozitife odaklanmanıza yardım eder.

Bir diğer seçenek:Motivasyonal bir mantra(Mantra budist rahiplerin tespih çekerken kendilerini motive etmeye yönelik söyledikleri sözler) kullanın ya da bir şiir okuyun.Mesela Rudyard Kipling’in “Eğer” şiiri:

EĞER 

Eğer, bütün etrafındakiler panik içine düştüğü
ve bunun sebebini senden bildikleri zaman
sen başını dik tutabilir ve sağduyunu kaybetmezsen;

Eğer sana kimse güvenmezken sen kendine güvenir
ve onların güvenmemesini de haklı görebilirsen;

Eğer beklemesini bilir ve beklemekten de yorulmazsan
veya hakkında yalan söylenir de sen yalanla iş görmezsen,
ya da senden nefret edilir de kendini nefrete kaptırmazsan,
bütün bunlarla beraber ne çok iyi ne de çok akıllı görünmezsen;

Eğer hayal edebilir de hayallerine esir olmazsan,

Eğer düşünebilip de düşüncelerini amaç edinebilirsen,

Eğer zafer ve yenilgi ile karşılaşır
ve bu iki hokkabaza aynı şekilde davranabilirsen;

Eğer ağzından çıkan bir gerçeğin bazı alçaklar tarafından
ahmaklara tuzak kurmak için eğilip bükülmesine katlanabilirsen,
ya da ömrünü verdiğin şeylerin bir gün başına yıkıldığını görür
ve eğilip yıpranmış aletlerle onları yeniden yapabilirsen;

Eğer bütün kazancını bir yığın yapabilir
ve yazı-tura oyununda hepsini tehlikeye atabilirsen;
ve kaybedip yeniden başlayabilir
ve kaybın hakkında bir kerecik olsun bir şey söylemezsen;

Eğer kalp, sinir ve kasların eskidikten çok sonra bile
işine yaramaya zorlayabilirsen
ve kendinde ‘dayan’ diyen bir iradeden
başka bir güç kalmadığı zaman dayanabilirsen;

Eğer kalabalıklarda konuşup onurunu koruyabilirsen,
ya da krallarla gezip karakterini kaybetmezsen;

Eğer ne düşmanların ne de sevgili dostların seni incitmezse;

Eğer aşırıya kaçmadan tüm insanları sevebilirsen;

Eğer bir daha dönmeyecek olan dakikayı,
altmış saniyede koşarak doldurabilirsen;

Yeryüzü ve üstündekiler senindir

Ve dahası

sen bir İNSAN olursun oğlum…

6. Vitamin alın. Mutfakda çaydanlığın yanında bir kutu multivitamin bulundurun böylece her sabah kahvaltıdan sonra bir tane almayı hatırlarsınız.

7. Kararlardan kaçının. Tamamıyle dingin bir sabah için yapmanız gereken seçimleri vermeniz gereken kararları sıfıra indirin.

Bunu başarmanın 1. yolu:kararları geceden verin.Ne giyeceğiniz,ne yiyeceğiniz,işe nasıl gideceğiniz gibi.

2.yol:Sabahları yapacağınız şeyleri mümkün olduğu kadar rutinleştirin.

8. Çocuklarınızı kucaklayıp okşayın. Yorgun bir 5. sınıf öğrencisinden ve horlayan bir liseliden daha stres verici bir kaç şey vardır belki ama,bu saatler sizin hala çocuklarınıza ulaşabileceğiniz bir kaç vakitten biri.

Yatağına oturun başını hafif hafif okşayın.Daha küçük bir çocuğunuz varsa yanına uzanın ve ona hafifçe sarılın.Bu bir kaç dakika size gün boyu mutluluk dalgaları gönderecektir.

9. Her sabah 5-10 dakika müzik dinleyin Bu üretkenliğinizi artırır.

10. Kahvenin kokusuna uyanın. Gerçekten kaliteli bir kahve.Alabileceğiniz en kaliteli kahveyi alın.Kahve makinasına her zamankinin 2 katı kadar kahve koyun.Kahve makinası demleme zamanını ayarlayabileceklerinizde olursa daha iyi olur.Kaliteli bir kahvenin kokusunu almak sizi yatağınızdan pijamalarınıza olta kancası takılmış gibi çıkarır.

Eğer kafein alıyorsanız bunun için en uygun zaman sabah saatleridir.Kafein amfetamin tarzı uyarıcı ilaçlar gibi merkezi sinir sistemini uyarır,sizi uyandırır ve kasların aktivitesini artırır.18 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada,kafeinin zihin berraklığını,mutluluğu ve sakinliği ,dikkat testlerinde ve problem çözmede performansı artırdığı görülmüş.

11. Bir dakika dilinizi fırçalayın.Güne taze ve nane ferahlığında nefesle başlamanın en iyi yolu.Ayrıca ağzımızda 300 den fazla bakteri türü var.Dişleri çabucak fırçalamanın onları temizlediğini mi zannediyorsunuz?

12. Bir bebek asprini alın. Evet.Kalp krizi riskinizi azalttınız.5 yıl boyunca her gün bir asprin alan 220.000 doktor üzerinde yapılan bir çalışma,asprinin kalp krizi riskini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.Bunu, sizin için uygun olup olmadığını bir sağlık uzmanıyla görüştükten sonra yapın tabi.

13. Kahvenizde gerçek şeker kullanın ya da portakal suyu için.Virginia Üniversitesinde,araştırmacılar 60 ve 80 yaş arası insanlarda yaptıkları araştırmalarda sabah az miktarda şeker kullananların daha kuvvetli bir hafızaya sahip olduklarını,bir gün öncesini daha net hatırladıklarını tespit etti.Küçük miktarlardan söz ediyoruz,mesela bir çay kaşığı kadar,bırakın o lokma tatlısını.

14. Sabah takviminizi kontrol edin.Bu mutfağınızda görebileceğiniz bir yere astığınız büyük bir takvim ya da not tahtası.Bu takvime bütün programlarınızı yazın doğum günlerini,çocuklarınızın özel günlerini,randevularınızı,faturalarınızı vs…Sabah çayınızı veya kahvenizi yudumlarken bu notları kontrol edin.Gününüzü programlamanıza yardım edecektir ve önemli bir şeyi unutmanın stresinden kurtulursunuz.

15. 0.5 gr kalsiyum sitrat için.Kalsiyumun bu formunu vücudumuz daha kolay emer.Yatmadan önce bir tane daha alın.

16. Su için. Bütün geceyi susuz geçiriyoruz ve sabahları vücudumuz su ihtiyacıyla uyanıyor.

17.Çocuklarınız için bir kontrol listesi oluşturun.Sabah kaosunu engellemek için not tahtasına çocuklar evden çıkmadan yapılması gereken şeylerin listesini yapın.Diş fırçalamak,kahvaltı yapmak,çantayı hazırlamak,yatağı toplamak vs…Listedekiler evden çıkmadan 5 dakika önce bitirilmezse bu akşam TV seyretmek,bilgisayar oyunları oynamak vs. yok!

18. Kapıya yakın bir yere her çocuğunuz için bir sepet koyun.Bu sepete dışarı çıkarken çocuğunuzun yanına alması gereken eşyaları koyun.Böylece her sabah eşya arama derdinden kurtulun.

19. Koşu bandında 30 dakika koşun.Çalışmalar egzersizlerini sabahları yapan insanların sporu bırakma oranının daha düşük olduğunu gösteriyor.Sabahları egzersizinizi bölecek engelleyecek sorunlar daha az karşınıza çıkar.Gün boyu etkisini sürdürecek endorfin üreteceksiniz.

20. Evden çıkarken ailenizi öperek çıkın.Sevdiklerinizle temas stresi azaltır,sizi rahatlatır ve güne pozitif bir başlangıç sağlar.

Kaynak:http://www.rd.com/

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir