Proantosiyanidinler

Proantosiyanidinler

Fitokimyasal: Proantosiyanidinler
Tanımı: Proantosiyanidinler en çok üzümde bulunan oligomerik flavonoidlerdir. 
Kaynakları: Proantosiyanidinler en çok üzümün kabuk ve çekirdeklerinde bulunur.Diğer kaynakları kakao,elma,yer fıstığı,badem,yaban mersini ve yalı çamının kabuğu.
Etkisi: Üzüm kabuğu ve çekirdeklerinin sağlık üzerinde bir çok faydası var.Bu faydalar üzümde bulunan proantosiyanidinler ve resveratrol maddelerinden kaynaklanır.Proantosiyanidinler öncelikle çok kuvvetli antioksidanlardır.Ayrıca çalışmalar,anti kanser,anti alerjik ve kalp sağlığını geliştirici etkileri olduğunu göstermiştir.Proantosiyanidinler hücreleri oksidasyona karşı korur,sigara içmenin,çevre kirliliğinin ve serbest radikallerin verdiği zararları azaltır.Bir çok çalışma proantosiyanidinlerin LDL kolestrolden kaynaklanan oksidasyonu engellediğini,tansiyonu düşürdüğünü,yağ metabolizmasını güçlendirdiğini göstermiştir.

Proantosiyanidinler, yüksek kolestrolle alakalı kalp hastalıkları riskini azaltır.Fareler üzerinde yapılan testler üzüm çekirdeğinden elde edilen,proantosiyanidinlerin damar tıkanıklığına iyi geldiğini göstermiştir.

Üzüm çekirdeği proantosiyanidinlerinin kalbi koruyucu etkisi vardır ve astım tedavisinde kullanılan izoproterenol ilacının kalp kasında yaptığı hasarlara karşı korur.

Proantosiyanidinler histamin üreten enzimleri durdurduğundan anti alerjik etkiye sahiptir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir