Manolya Ağacının Kabuğu Antidepresan Özelliğe Sahip

manolyaManolya ağacının kabuğu antidepresan özelliğe sahip

Manolya ağacının kabuklarında bulunan 2 aktif madde anti tümör ve iltihap kurutucu özellikleriyle beraber anti depresan etkiye de sahip.

Honoikol ve magnolol,geleneksel Çin tıbbında solunum ve bağırsak sorunlarını çözmek için kullanılan manolya ağacının kabuklarında bulunan 2 aktif madde.

Manolyanın geleneksel tıpta kullanım alanları nelerdir?Manolyanın kabuğu ve tomurcukları şifalı özellikleri nedeniyle kullanılır.
Tomurcukları sinüs tıkanıklıkları ve sinüs baş ağrıları için oral yolla veya merhem olarak kullanılır.

Manolya kabuğunun ise daha geniş bir kullanım alanı var.Manolya kabuğunun yer aldığı bitkisel ilaçlar akciğer ve bağırsak sorunları için kullanılır.

Son zamanlarda manolyada bulunan magnolol ve honokiol maddeleri bazı kanser türlerini tedavi etmedeki potansiyeli nedeniyle bilim adamlarının dikkatini çekiyor.

Magnolol ve honokiol nevroz,anksiyete,felç ve başağrısı tedavisinde uzun zamandır kullanılıyor.

Son çalışmada Çin Nanjing Üniversitesinden bir grup araştırmacı honokiol ve magnolol karışımlarının antidepresan etkisini fareler üzerinde yaptıkları deneylerle test ettiler.

Deneyde kullanılan stres faktörleri farelerin serotonin ve adenilil siklaz seviyelerini çok düşük düzeylere düşürülmüş.

Serotonin nedir?Serotonin ya da 5-hidroksitriptamin beyinde,kanda,sindirim yollarında ve beyin epifizinde bulunan bir hormondur.Hem bir nörotransmiter (beyin hücrelerinin birbirleriyel ve vücudun diğer hücreleriyle haberleşmesini sağlayan kmyasallar) hem de bir vazokonstriktör(damar büzücü) olarak çalışır.Beyinde serotonin eksikliği depresyona neden olur.

Serotonin duygular,vücut sıcaklığı,ruhsal durum,uyku,cinsellik ve iştah üzerinde de önemli rol oynar.
Beyindeki serotonin üreten serotonerjik nöronlar çocuklarda normal değilse ani bebek ölümü sendromuna yol açabilir.

Stres düzeylerini artırdıktan sonra araştırmacılar,farelere magnolol ve honokiol karışımı vermişler. Çalışma kg başına 20-40 mg arası magnolol ve honokiol karışımının beyinde serotonin miktarını artırdığını gösteriyor.

Çalışma honokiol ve magnolol karışımının anti depresan özelliklere sahip olduğu,serotonin seviyesi,serum kortikosteron seviyesi ve adenilil siklaz seviyesindeki anormallikleri düzelttiğini göstermiştir.

kaynak:http://chinesemedicinenews.com

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir