Kapsaisin

Kapsaisin

Fitokimyasal: Kapsaisin
Tanımı: Saf kapsaisin beyaz kristal bir tozdur.Alkoloidler ailesine ait bir kapsaisioniddir.Isıya dayanıklıdır,pişirildiğinde bile özelliklerini korur.Suda çok az çözünür,etanol ve bitkisel yağlarda ise tam olarak çözünür.Diğer kapsaisinoidler dihidrokapsaisin,nordihidrokapsaisin,homokapsaisindir ve homodihidrokapsaisindir.

Kaynakları: Kapsaisisn kırmızı biberde bulunur,kırmızı bibere acı tadını veren maddedir.
Etkisi: Kapsaisin çevresel sinir sistemi hastalıklarında,ağrıyı hafifletmek amacıyla kullanılan merhemlerde yer alır.

Merhem deri yüzeyine uygulanır ve yanma hissi başlayınca merhem temizlenir.

Sinirler ağrıya duyarsız hale gelir.

Yanma hissi kapsaisinin sinir hücreleriyle etkileşiminden kaynaklanır.

Kapsaisin özel alıcı hücrelere bağlanır fiziksel yanmayla aynı hisse neden olur.Kapsaisin tüketimi endorfin salgılanmasını artırdığından zindelik ve coşkunluk hali meydana getirebilir.

Çalışmalar kapsaisinin eklem romatizması semptomlarını hafiflettiğini ve eklemlerin esnekliğini artırdığını göstermiştir.

Kapsaisin mide ülserlerinden koruyabilir.Çalışmalar kapsaisinin kan akışını hızlandırarak mide çeperini koruduğunu göstermiştir.

Kapsaisin sedef hastalığı semptomlarını azaltır.Amerikan Dermatoloji Akademisinin dergisinde yayınlanan Ellis CN tarafından yapılan bir araştırma,kapsaisin içeren kremlerin plaseboyla yapılan deneylerde,sedef hastalığının kaşınma,pullanma ve kızarıklık gibi semptomlarını azalttığını göstermiştir.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir