Hamilelik süresince balık yağı takviyesi almak çocuğun el-göz koordinasyonunu artırıyor

balık yağı hapıHamilelikleri boyunca balık yağı takviyesi kullanan annelerin çocukları,kullanmayanların çocuklarına göre daha iyi el-göz koordinasyonuna sahip oluyor.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Koruyucu Hekimlik Araştırma Merkezi direktörü Dr. David L. Katz, balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri insan sağlığı için çok gerekli besinlerdir.Omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin hormonal dengeden,bağışıklık sistemine kadar bütün fonksiyonlarda etkili olduğunu söylüyor.

Omega-3 yağları fetusun göz ve beyin gelişimi için önemli,bebeğin doğduktan sonra sağlıklı bir şekilde büyümesinde de rol oynuyor.

Araştırmada 98 hamile kadına hamileleiklerinin 5. ayından sonra doğuma kadar her gün günde 4 gr balık yağı ve 4 gr zeytin yağı verilmiş.

Çocuklar 2.5 yaşındayken gelişmeleri test edilmiş.Test 72 çocukla dil,davranış,pratik zeka ve el göz koordinasyonu üzerine yapılmış.

Balık yağı alan annelerin çocuklarıyla almayanların çocukları arasında konuşma ve fiziksel gelişmeleri açısından belirgin bir fark görülmemiş.

Fakat el-göz koordinasyonu testlerinde balık yağı takviyesi alan annelerin çocukları daha yüksek skorlar almış.

Bu fark annelerin yaşı ve emzirme süreleri hesaplandığında da değişmemiş.

Kaynak: http://health.msn.com/

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir