Ginseng

Ginseng

(Panax ginseng)

ginsengGinseng Çin Tıbbının en meşhur şifalı bitkisidir.7000 yıldır tıpta çeşitli formlarda kullanılmaktadır.

Ginsengin latince adında bulunan panax kelimesi panacea kökünden gelir ve “tamamen iyileşmek” manasındadır.

Ginseng bir adaptojen olarak kullanılmaktadır.Adaptojen fiziksel fonksiyonları hastanın ihtiyacına göre düzenleyen demektir.Yani hastanın tansiyonu yüksekse adaptojen tansiyonu düşürür,tansiyon düşükse yükseltir.

Stresin zararlı etkilerini azaltmak,enerji ve performansı artırmak,hafızayı kuvvetlendirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.

Fiziksel ve zihinsel yorgunluğu,akciğer hastalıklarını tedavi eder,anti kanser özelliğe sahiptir.

Ginseng Çin,Rusya,Kuzey Kore,Japonya ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişir.Amerika’da ilk kez 1800 lerin sonunda yetiştirilmiştir.Yetiştirilmesi zordur,olgunluğa ulaşması 4-6 sene sürer.Köklere jin-chen denir “insan gibi” anlamına gelir.Kökleri insan bedenine benzer ve 100 sene boyunca yaşayabilir.

Kuzey Amerika yerlileri onu en kutsal bitkilerinden biri kabul ettiler ve etkilerini artırmak için diğer ilaç terkiplerine eklediler.

Bitki A,B-6 vitaminleri,çinko minerali,ginsenozid adı verilen 25 den fazla saponin içerir.Steroid benzeri bu aktif maddeler ginsenge adaptojenik özellikelerini verir.

Çinde yapılan araştırmalar ginsenozidlerin protein sentezini ve nörotransmiter aktivitesini artırdığını göstermiştir.

Ginseng hafızayı güçlendirmek,konsantrasyon ve zihinsel kapasiteyi artırmak için kullanılır.

Hayvanlarla yapılan deneyler ginsengin interferon(hücrelerin virüslere karşı salgıladığı özel savunma maddesi)üretimini artırdığını ,kolestrol ve trigliserid seviyesini düşürdüğünü göstermiştir.

Ginseng iktidarsızlık ve kadınlarda,östrojen seviyesini artırdığından, menopoz sorunlarını hafifletmek için de kullanılır.

Ayrıca diyabet,radyasyon ve kemoterapinin yan etkilerine karşı,soğuk algınlığı,uyku sorunları ve iştah açmak için de kullanılır.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir