E Vitamini

E Vitamini(alfa tokoferol) önde gelen antioksidanlardandır.Solunum sorunlarını ve diyabetin vücuda,özellikle gözlere verdiği zararı azaltır.

İnterferon ve interleukin seviyelerini artırarak bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele kabiliyetini kuvvetlendirir.

E vitamini kararsız moleküller olan ve kararlı hale gelmek için elektron almak zorunda olan serbest radikalleri nötralize ederek dokularda oksidasyona neden olmalarını,dolayısıyla yaşlanmayı önler.

Vücutta yeteri kadar E vitamini olduğu zaman serbest radikaller kararlı hale gelmek için ihtiyaç duydukları elektronu,alfa tokoferolden yani E vitaminininden alırlar.Böylece vücuda faydalı moleküllere zarar veremezler,doku hasarına neden olamazlar.

E vitamini yaşlılarda Alzheimer,katarak,kemik ve eklem iltihabı ve prostat büyümesi gibi bir çok kronik rahatsızlığın tedavisinde test ediliyor.Bu kuvvetli antioksidanın kanserin gelişmesini durdurabileceği düşünülüyor.

E vitamini aynı zamanda kuvvetli bir iltihap önleyicidir ve güneşin zararlı etkilerinden korur.En az % 5 oranında E vitamini içeren E vitamini yağlar,güneş ışığına maruz kaldıktan sonraki 8 saat içinde,güneşin zararlı etkilerine ve iltihaplanmalara karşı cilde uygulanabilir.Bu yağ güneşe çıkmadan önce cilde sürülmemelidir.Çünki E vitamini ultra viyole ışınlarla temas ettiğinde ışınların zararlı etkilerini artırır bu yüzden güneşle temas ettikten sonra kullanılmalıdır.

Faydaları:Hücreyi korur,normal kas fonksiyonları için gereklidir,pıhtılaşmayı önler,dolaşım sistemine faydalıdır.E vitamini kalp,akciğer ve cinsel sağlık için gereklidir.E vitamini eksikliğinin üreme sistemi üzerinde zararları olabilir.
 

Kaynakları:En iyi kaynakları tahıllardır.Mısır,soya fasulyesi,ayçiçeği,fasulye,bezelye ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.Karaciğer,tereyağı,yumurta E vitamini içeren hayvansal kaynaklardır.

Ayrıca kuruyemiş,mango,böğürtlen,elmada da bulunur.

 

Aşırı dozda alındığında, yüksek tansiyonu ve kalp romatizması olanlar hariç E vitamininin her dozda güvenli olduğu düşünülür.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir