Brokolide Bulunan Sulforafan Maddesi Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor.

brokoliScienceDaily (Mar. 10, 2008) — Brokolinizi yiyin.Bu tavsiye UCLA araştırmacılarından.UCLA araştırmacıları brokoli ve diğer turpgillerde bulunan bir bitki kimyasalının yaşlandıkça zayıflayan bağışıklık sistemini,kuvvetlendirdiğini tespit etti.

Alerji ve Klinik Bağışıklık Sistemi dergisinin online versiyonunda yayınlanan araştırmaya göre brokolide bulunan sulforafan maddesi bağışıklık sistemi hücrelerinde vücuda zarar veren serbest radikal molekülleriyle savaşan bir dizi antioksidan gen ve enzimi harekete geçiriyor.

Serbest radikaller vücutta meydana gelen kimyasal işlemler sonucunda açığa çıkan yan ürünler ya da hava kirliliği gibi sebeplerle vücuda dışardan giren moleküllerdir.Bu moleküller vücutta oksidasyona neden olabilirler.Mesela damar tıkanıklığına neden olabilirler.Oksidasyon yaşlanmanın ana sebeplerinden biridir.

UCLA Tıp Fakültesinde nanotıp bölümü başkanı ve araştırmada yer alan Dr. Andre Nel “yaşlanma hakkındaki hikayeler insanda her zaman merak uyandırmıştır” diyor.

Yaşlanmada serbest radikallerin etksini biliyoruz bugünkü çalışmalar,vücudun serbest radikalleri etkisizleştirmek için kullandığı mekanizmalar yerine,serbest radikalleri oluşturan sebepler üzerine yoğunlaşmıştı.

Normal şartlarda vücutta serbest radikal oluşumuna neden olan mekanizmalar ile,bu serbest radikallerle savaşan antioksidan mekanizmaları arasında dinamik bir denge vardır.

“Çalışmamız vücuttaki bu antioksidan mekanizmaları hakkında gittikçe artan bilgimize katkı sağlıyor” diyor Dr.Nel.”Bu yeni bilgilerle yaşlanmayı geciktirebilir ve etkilerini azaltabiliriz.”

Vücuttaki prooksidan ve antioksidan güçler arasındaki hassas denge yaşlılıkla ilişkili,kalp hastalıkları,eklem hasarları,diyabet,bağışıklık sistemi sorunları gibi bir çok hastalığı etkileyebilir.

Yaşlandıkça serbest radikallerin bağışıklık sisteminde meydana getirdiği hasarlar neticesinde bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı savaşma,kanserden koruma kabiliyeti azalır.

UCLA’nın yaptığı çalışmaya göre yaşlanmış dokuların antioksidan mekanizmalarını yeniden toparlamaları serbest radikallerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini tersine çevirebilir.

Oksidatif strese karşı savunma mekanizmamız,ne oranda yaşlanacağımızı belirleyebilir.

UCLA nın araştırmasına göre brokolide bulunan sulforafan adlı kimyasal,vücutta bir dizi antioksidan mekanizmayı uyarıyor bu yüzden yaşlanmayla beraber ortaya çıkan bağışıklık sistemi sorunları tedavi edilebilir.

UCLA nın araştırmasında yaşlı farelere sulforafan maddesinin verilmesi ile yaşlanma neticesi ortaya çıkan zayıf bağışıklık sisteminin düzeldiği görüldü ayrıca yaşı farelerden alınan bağışıklık sistemi hücreleri sulforafan maddesine maruz bırakıldıktan sonra başka farelere nakledildi ve aynı etki bu fareler üzerindede görüldü.

Araştırma ekibinden Hyon-Jeen Kim, yaşlı farelerin brüksel lahanası ve diğer turpgillerde bulunan sulforafan maddesi ile tedavi edilmesi ile,bağışıklık sistemlerinin genç farelerle aynı düzeye geldiğini gördük diyor.

Araştırma,sulforafan maddesinin Nrf2 isimli bir protein ile etkileşime girdiğini ve proteinin de vücutun antioksidan mekanizmalarını etkileyerek yüzlerce antioksidan ile yenileyici gen ve enzimleri harekete geçirdiğini gösteriyor.

Science Daily March 10, 2008

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir