Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Bel ağrısının,bel fıtığının sebebi bel omurlarınız arasında bulunan disklerin birinin ya da daha fazlasının,zorlanma nedeniyle omurlar arasından kayarak,yerinden çıkıp omurga boyunca uzanan sinir hatlarına değmesi ve sinirlere baskı yapması ya da omurları düzgün pozisyonda tutmakla görefli kas veya bağ dokuların zorlanması neticesi hasar görmesidir.

Bu acı verici durumdan kurtulmak için bazıları tek yol olarak ameliyatı görse de,bir takım egzersizleri her gün düzenli olarak, günde 15 dakika yaparak,yatılan yatakta bazı değişiklikler yaparak ve bazı diyet uygulamalarıyla bu durumdan ameliyatsız kurtulmak da mümkündür.

Aşağıdaki resimlerde bel ağrısı ve bel fıtığı için en etkili hareketleri görebilirsiniz.Bu hareketleri her gün düzenli olarak yapmak,disklerin yavaş yavaş yerine oturmalarını sağlayacaktır.

Fakat bel ağrısı geçtikten sonra bu egzersizler bırakılmamalı haftada 2-3 kere de olsa,bu egzersizleri yapmaya ömür boyu devam edilmelidir.

Egzersizleri yaparken dikkat edilecek hususlar

1-Egzersizleri yavaş yavaş yapın,mümkün olduğunca ağır hareket edin,ani hareketler sinirlerinize zarar verebilir.Egzersize çok yavaş başlayın,yapıp yapamayacağınızı tartın ve ona göre devam edin.Ağrı veriyorsa bırakın.

2-Ağır ağır hareket ederken acıma hissettiğiniz noktada durun hareketi daha fazla ileri götürmeyin.Acının hissedildiği nokta,belinizi esneteceğiniz son nokta olsun.

Hareketi baştan başlatıp tekrar ilk acı hissettiğniz noktaya kadar ilerleyin.Hareketleri düzenli olarak ve yavaş yavaş yaptığınız takdirde,acı hissettiğiniz nokta sürekli gerileyecektir.Eğer bir hareket aşırı acı veriyorsa o hareketi yapmayın,diğerine geçin.Hatırlayın;yavaş yavaş…

3-Rahat pozisyondayken nefes alın,hareketi yaparken nefes verin.

 

bel ağrısı egzersizleri

Bu egzersizleri yapıp,belli bir rahatalama sağladıktan sonra egzersizinize şınav,barfiks ve çömelip kalkma (squat) hareketlerini de ekleyebilirsiniz.Bu hareketler omurganızın daha sağlam olmasını,omurganıza destek sağlayan kasların daha güçlü olmasını sağlayarak bel sağlığınızı korumanıza yardımcı olurlar.

Yatak Nasıl Olmalı

Belinizdeki disklerin yerlerine oturması için,yatağınız sert bir yatak olmalı.Bel için yapıldığı söylenen hiper,süper,muhteşem,ergonomik,yaylı ve sair yataklardan uzak durun.

Bir suntanın üstüne bir kaç kat battaniye serip yatabilirsiniz.Yattığınız zemin sert ve dümdüz olmalı.

Beslenme

Bütün vücudumuzda olduğu gibi bel omurlarımızın aralarında bulunan diskler de büyük oranda sudan oluşurlar.Bu yüzden yeteri kadar su almaya dikkat edin.

Sigaradan uzak durun.Sigara vücudu kurutur,hücrelere giden su oranını azaltır.Bu yüzden sigara içenler daha fazla bel ağrısı hissederler.

Omega 3 yağ asitleri içeren besinler bel omurlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olurlar.

Zeytin yağı,yeşil çay,meyve ve sebze yemek kıkırdak doku etrafındaki iltihaplanmayı azaltır.

D Vitamini,C Vitamini, B Vitaminleri,E Vitamini,Kalsiyum ve Magnezyum mineralleri kemik ve kıkırdak sağlğı açısından önemlidir.

 

Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora başvurun.
  • Bir kaç gün geçtiği halde bel ağrısı hâlâ devam ediyorsa.
  • Sırt üstü uzandığınız halde de ağrı devam ediyorsa.
  • Bacaklarınızda güçsüzlük ve uyuşma hissediyorsanız.
  • Yürümekte ve ayakta durmakta zorluk çekiyorsanız.
  • İdrar yolları ve bağırsak kontrolünüzü sağlıyamıyorsanız.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir