B3 Vitamini – Niasin

B3 vitamini yani niasin diğer B vitaminleriyle birleşerek hücrede enerji üretiminde görev alır,dolaşımın ve vücutta glukoz ve hidroklorik asitin düzenlenmesinde,hormon üretiminde görev alır.

B2 ve B6 vitaminleriyle beraber cilt,sindirim sistemi ve sinir sistemi sağlığı üzerinde etkilidir.

B3 vitamini baş dönmesi,kulak çınlaması,Raynaud sendromu,adet öncesi sendromu,baş ağrısı,kramplar ve dolaşım problemleri gibi sorunları tedavide kullanılabilir.Niasin damarları genişleterek dolaşım sistemini güçlendirir.

Yetişkin erkeklerde tavsiye edilen miktar 18 miligram,kadınlarda 14 miligramdır.Emziren anneler 18 miligram,hamile kadınlar 20 miligram almalıdır.

Alkol niasin emilimini azaltır ayrıca hayvansal besinler içermeyen bir diyet niasin açısından yetersiz bir diyettir.Vejeteryan ve veganlar niasin takviyesi almak isteyebilirler.

Niasin yetersizliğinin belirtileri nelerdir?Niasin eksikliğinde pamukçuk,bunama,depresyon,ishal,baş dönmesi,halsizlik,ağız kokusu,baş ağrısı,hazımsızlık,uykusuzluk,iştah kaybı,kas zayıflığı,cilt kızarıklıkları,düşük kan şekeri gibisorunlar ortaya çıkabilir.

Niasin eksikliği pellagra denen ölümcül bir hastalığa dahi neden olabilir.Pellagra hastalığı ishalle başlar,zihin sorunları,depresyon ve cilt problemleri gibi belirtileri vardır.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir