Amino Asitler

Amino asitler proteinlerin yapıtaşlarıdır.Proteinler ise vücudumuzdaki dokuların yapımında ve tamirinde kullanılırlar.Beyinde sinir hücrelerinin birbirleriyle,beynin diğer dokularla iletişimini sağlayan nörotransmiterlerin yapımında,vücudumuzdaki fonksiyonları yöneten hormonların üretiminde kullanılırlar.Sağlıklı bir hayat sürmek için amino asitlerin gerektiği kadar alınması şarttır.

Vücuda ihtiyacı olan amino asitler sağlanamazsa ruhsal ve fiziksel hastalıklar ortaya çıkabilir.Amerikalı bir psikoloji profösörü insanların sağlıklı olarak beslenmeleri ve ihtiyaçları olan amino asitleri tam olarak almaları halinde psikolojik rahatsızlıkların % 80’inin ortadan kalkacağını iddia ediyor.

Amino asitler,gerekli amino asitler ve gereksiz amino asitler olmak üzere ikiye ayrılır.Vücudumuzda üretilen amino asitler dışarıdan alınmalarına gerek olmadığından gereksiz amino asitler diye adlandırılır.Vücutta üretilemeyen,diyet yoluyla alınması şart olan amino asitlere gerekli amino asitler denir.

Amino asitler kaç çeşittir?Kaynakları nelerdir?Eksikliklerinde ne gibi sorunlar oluşur?Vücudumuzda hangi fonksiyonlarda görev alırlar?

Amino asitler bölümünde amino asitler hakkında aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aminoasitler:

Alanin

Arjinin

Aspartik Asit

GABA

Glisin

Glutamik Asit

Glutamin

Glutation

Histidin

İzolosin

Karnitin

Karnosin

Lösin

Lisin

Metionin

Orinitin

Fenilalanin

Prolin

Sistin

Asetilsistein

Serin

Taurin

Tireonin

Tirosin

Valin

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir