Zencefil

(Zingiber officinale)

zencefil

Zencefil gezegenimizde en yaygın kullanılan şifalı bitkilerdedir,milyonlarca insan tarafından hergün baharat veya şifalı bitki olarak kullanıllmaktadır.

Çok yıllık tropikal bir bitki olan zencefil 60 cm ye kadar uzar,mızrak ucu şeklinde yaprakları,beyaz, sarı, pembe çiçekleri vardır.

Zencefil dünya edebiyatında da bahsi geçen bir baharattır.Orta çağda Avrupalılar zencefili Arap tüccarlardan alıyorlardı.Arap tüccarlar müşterilerine zencefil kaynaklarını korumak için canavarlar tarafından korunan tarlalardan topladıklarına dair hikayeler uydurmuşlardı

Shakespeare Aşkın Boşa Giden Emeği adlı eserinde eğer harcayacak 1 penim olsaydı onunla da zencefil alırdım diye yazmıştır.

Zencefil taze veya kurutulmuş olarak Çin ve Japon tıbbındaki bitkisel ilaçların neredeyse 3 te ikisinin formülünde yer alır.

Taze zencefil kuruluk ve ateşi,kurutulmuş zencefil soğuğu ve nemi tedavi etmek için kullanılır.

Geleneksel Çin tıbbında zencefil “yang”ın harab olması, yani soğuğun veya hastalığın vücudun içlerine işlemesi durumunu düzeltmek için kullanılır.

Zencefil enerji kanallarını uyarır,kanamayı durdurur özellikle rahim kanamalarını.

zencefil detoks özelliğe sahiptir bu yüzden toksik bitkilerin bulundukları terkiplerde yer alır.

İçerdiği Aktif Maddeler

1,8-cineole, 6-gingerol, 6-shogaol, 8-shogaol, acetic acid, alpha-linolenic acid, alpha-phellandrene, alpha-pinene, alpha-terpinene, alpha-terpineol, arginine,askorbik asit, beta-bisolene, beta-carotene, beta-pinene, beta-sitosterol, boron, caffeic acid, camphor, capsaicin, chlorogenic acid, curcumene, gingerols, sesquiphellandrene, zingiberene, resin, nişasta, yağ, protein.

Kullanılan Kısımları

Kurutulmuş kök sapları kullanılır.Yaş kökler enfeksiyonların,kurutulmuş zencefil alerji ve astımın tedavisinde kullanılır.

Kullanım Şekilleri

Çay,tentür ve hap olarak ve yemeklerde kullanılır.

Zencefil çayı yapmak için 3/4 çay kaşığı doğranmış zencefil kaynar suyla 5 dakika demlenir.

Astım tedavisi için çayından ziyade tentürü kullanılmalıdır.

Faydaları

Bilim adamları zencefilin şifalı bitki olarak bir çok formülde yer almasının sebeplerine ve şifalı özelliklerine dair pek çok delil bulmuşlardır.

Zencefil kolestrolü düşürür,alerji astım,eklem iltihabı,soğuk algınlığı ve mide bulantısına iyi gelir.Sindirim yollarını ve karaciğeri toksin ve parazitlere karşı korur.

Zencefil kandaki kolestrol miktarının % 85 ini üreten karaciğerdeki kolestrol üretimini durdurur.

Zencefil trombosit aktive eden faktör(PAF-platelet activating factor) etkisini azaltarak kalp krizine sebep olabilen pıhtılaşmayı önler.

Zencefil PAF etkisini azaltıcı özelliği sayesinde alerji ve astıma karşı etkilidir.

Yağ tüketimi arttığında alerjide görülen kızarma ve astımda görülen bronşiyal kasılma artar.

Kurutulmuş zencefil,özellikle tentürü bu etkiyi dengeleyebilir.

Hindistan’da yapılan bir deney günde 5 gr(5 çay kaşığı) kurutulmuş zencefilin 7 gün boyunca alınması,günde 100 gr tereyağı tüketiminden kaynaklanan kandaki yüksek yağ oranını düşürmüştür.

Zencefil, eklem iltihabının neden olduğu ağrıları, bağışıklık sisteminin iltihabik lökotrien üretmesini durdurarak, rahatlatır.

Zencefil, zingibain adlı parazit ve yumurtalarını yok eden bir kimyasal içerir.

Bu anti-parazit etkisi suşi hazırlanırken kullanılır.

Suşi geleneksel olarak zencefil turşusuyla beraber yenir.Zencefil ekstresinin çiğ balıkta bulunan ve 16 saat boyunca canlı kalabilen anisakid parazitini yok ettiği bilinmektedir.

Zencefil çayı sistozomyası(parazitten kaynaklana bir tropikal iklim hastalığı) tedavi eder.

Zencefil mide ülserine faydalıdır.

Çinli araştırmacılar bir akupunktur noktasına küçük bir miktar zencefil uygulamanın ters doğum vakalarını % 77 oranında düzelltiğini söylüyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather