www.sifalibitkilervedogaltedavi.com
DOĞAL ÇÖZÜMLER
 
 
 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

C Vitamini

Askorbik Asit

C vitamininin diğer adı askorbik asittir.Derideki kollagen dokunun sağlıklı olmasını sağlar,hasrlı dokuları onarır,diş ve kemik sağlığını korur,bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini en kuvvetli anti oksidanlardan biridir.Serbest radikallerin neden olduğu oksidasyon cildimizin ve dokularımızın hasar görmesine neden olur,C vitamini serbest radikallerle savaşarak,katarak,eklem iltihabı,kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıkların önlenmesinde etkilidir.Cildin kırışmasını önler.

California Üniversitesinden Dr. James Enstrom,35 yaşında günlük diyetinde C vitamininden zengin yiyeceklerle beslenen ve C vitmaini takviyesi alan bir adamın kalp hastalığı geçirme ihtimalinin 3 de 2 oranında azalacağını ve 6.3 yıl ömrünün uzayacağını söylüyor.

İki kez nobel ödülü almış belki de tarihin en sıkı C vitamini savunucusu Dr Linus Pauling C vitamini takviyesinin ömrümüze 12 ile 18 yıl arası ömür katacağını söylüyor.Dr. Pauling C vitamininin soğuk algınlığı tedavisinde de etkili olduğunu savunuyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilindiği halde C vitamininin soğuk algınlığına karşı etkili olduğuna dair henüz bir kanıt yok.

Yaşlanmayı geciktirme ve ömür uzatma konusunda ise bu özelliklerini doğrulayan deliller bulunuyor.

11 bin kişi üzerinde yapılan bir analiz günde 300 mg C vitamini tüketmenin erkeklerin ömrünü 6 yıl,kadınların ömrünü 2 yıl uzattığını göstermiştir.

C vitamini,iltihap önleyici ve iltihap kurutucudur.

Eklem iltihabı,anjin,bronşit,kabızlık,pamukçuk gibi ağız yaraları,çürükler,diyabet,göz yorgunluğu,dişeti iltihabı,karasu,kısırlık,eklem ağrısı,isilik,akne,zona,boğaz ağrısı,burkulma,güneş yanığı,idrar yolları hastalıkları ve C vitamini eksikliğinden kaynaklanan iskorbüt hastalıklarında faydalı olabilir.

C vitamini demir absorbsiyonuna yardımcı olduğu için,demir eksikliğinde ve anemide(kansızlık) faydalıdır.

VİTAMİNLER
A Vitamini
Alfa Karoten
Beta Karoten
C Vitamini
D Vitamini
E Vitamini
K Vitamini
Biyotin
B1 Tiamin
B2 Riboflavin
B3 Niasin
B5 Pantotenik Asit
B6 Piridoksin
B9 Folik Asit
B12 Kobalamin
Kolin
İnositol

www.sifalibitkilervedogaltedavi.com Copyrigh 2007

Anasayfa | Şifalı Bitkiler | Haberler | Bitki Sözlüğü | Bitki Kimyasalları | Vitaminler | Aminoasitler | Aromaterapi | Doğal Ürünler