www.sifalibitkilervedogaltedavi.com
DOĞAL ÇÖZÜMLER
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuşburnu

(Rosa canina)

KuşburnuKuşburnu,it burnu,gül burnu,gül elması ve şillan adlarıyla da bilinir.Ülkemizde bolca yetişir.C vitamini açısından çok zengindir.100 gr kuşburnunda 100 gr portakaldakinin 40 katı C vitamini var.Ne zaman soğuk alsam,gribin ilk belirtileri kendini gösterir göstermez kuşburnu içmeye başlarım ve hastalık daha başlayamadan biter.

Kuşburnu meyvesi potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum mineralleri,protein,C,B1,B2,E ve K vitaminleri ile karoten içerir.

Bitki ülkemizde Tansu Çiller sayesinde meşhur olmuştu.Güzellik bakımi için tabi ki.Gerçekten cilde çok faydalıdır.Çünki en kuvvetli antioksidanlardan biri olan C vitamini yani askorbik asit açısından çok zengindir.

Kuşburnu içerdiği C vitamini sayesinde,deri ağırlığının % 70 ini teşkil eden kollajen dokunun sağlıklı olmasını sağlar,hasar görmüş dokuyu tamir eder,diş ve kemik sağlığını artırır,bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçerdiği,serbest radikal savaşçısı C vitamini ile,oksidasyonun neden olabileceği katarak,eklem iltihabı,kalp hastalıkları ve kansere karşı faydalıdır.

Kuşburnunun rahatlatıcı etkisi vardır,öksürüğe,idrar yolu sorunlarına,böbreklere,ishale iyi gelir.Büzücü,anti depresan,spazm çözücü,iltihap kurutucu özellikleri ile bütün vücut sağlığı için faydalıdır.

Kullanımı

Çayı:1 çay kaşığı kuşburnu meyvesi 1 bardak kaynar suyla 5 dakika demlenir.Süzülüp içilir.

 

Adaçayı
Alıç
Aloe Vera
Altınbaşak
Aslan Pençesi
Atkuyruğu
Ayı Sarmısağı
Aynısafa
Ballıbaba
Ceviz
Civanperçemi
Çarkıfelek
Çıban Otu
Çoban Çantası
Çuha Çiçeği
Ebegümeci
Eğir Kökü
Ekinezya
Ekşi Yonca
Ginkgo Biloba
Gotu Kola
Gurmar
Hayıt
Hindiba
Isırgan Otu
Karakafes Otu
Kediotu
Kekik
Koyun Otu
Kurt Pençesi
Kuşburnu
Meyan Kökü
Mısır
Ökse Otu
Öksürük Otu
Papatya
Sarı Kantaron
Sarmısak
Sinirli Ot
Veba Otu
Yakı Otu
Zencefil
Sitemizi Facebook'tan Takip Edebilirsiniz

twitter

Sitemizi Twitterdan Takip Edebilirsiniz

www.sifalibitkilervedogaltedavi.com Copyright 2007

Anasayfa | Şifalı Bitkiler | Haberler | Bitki Sözlüğü | Bitki Kimyasalları | Vitaminler | Aminoasitler | Aromaterapi | Doğal Ürünler