www.sifalibitkilervedogaltedavi.com
DOĞAL ÇÖZÜMLER
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

HAYIT

(Agnus-castus)

 

hayıtHayıt bitkisine eski zamanlarda namus ağacı denirdi.Papazlar tarafından şehveti yenmek için kullanılırdı.

Hormon düzenleyici etkiye sahip bu bitki kışın yapraklarını döken,yazın leylak renkli çiçekler açan çalı cinsi bir bitkidir.Leylak renkli çiçekleri kırmızı-siyah meyvelere dönüşürler.Bitkinin tıbbi olarak kullanılan yeri bu meyveleridir.Olgun meyvalar kurutularak kullanılır.

Astringent(büzücü) özelliğe sahip bitki hormon fonksiyonlarını düzenler,süt artırır,ağrıları rahatlatır ve spazm çözücüdür.

Glukozitler(agnusid,okubin),flavonlar,flavonoidler(kastisin,penduletin,

krisospenol-D),diterpenoidler(viteksilakton,rotundifuran),1,8-sineol,limonen ve pinen içerir.

Diterpenler hipofiz bezi üzerinde,prolaktin salgılanmasını engelleyen,dopaminerjik etkiye sahiptir.Çalışmalar bitkinin jinekolojik hastalıklar üzerinde etkili olduğunu götermektedir.

Bitkinin en önemli özelliği aşırılıkları normalleştirmesidir.Engebeleri ve çukurları düzeltir.Eğer hormon aşırı salgılanıyorsa,azaltır,az salgılanıyorsa artırır.

Tentür ve çay olarak kullanılır.

Adet öncesi sendromu(PMS),ağrılı adet,sarı cisimcik sorunları,adet düzensizlikleri ve vajina kuruluğu,sıcak basması,baş dönmesi gibi menopoz sorunları için kullanılır.Emziren anneler için süt artırıcıdır.

Erkeklerde androjenleri azaltarak libidoyu düşürür,bu yüzden namus ağacı adını almıştır.Aynı zamanda iktidarsızlık ve strese karşı da kullanılır.

Bitkinin etkisini gösterebilmesi için bir kaç ay kullanılması gerekir.Ama süt artırıcı özelliğini ilk bir kaç hafta içinde gösterir.

Hamileler kullanmamalıdır.

Hayıt sentetik hormon tedavisinden daha iyi sonuçlar verebilmektedir.Üstelik neredeyse hiç yan etki oluşturmadan.Bugüne kadar rastlanan tek yan etki hafif karıncalanmalardır ve bunlar da tedavi bittiğinde kaybolurlar.

Hayıt yumuşak bir bitkidir ve etkisi uzun sürede ortaya çıkar,direk bir hormon değildir,hipofiz bezini etkileyerek sorunu kaynağından çözer.

Sentetik hormon tedavisinde emziren annelerin emzirmeyi bırakması gerekirken hayıt tedavisinde buna gerek yoktur üstelik hayıt sütü de artırır.

Sentetik hormon tedavisinin uzun yıllarda yaptığı işi hayıt bir senede yapabilir.

Hayıt yüzlerce yıldır güvenle kullanılmaktadır.

 

KULLANIMI

Tentür:Meyvalar ezilerek bir şişeye doldurulur ve şişeye meyveleri kaplayacak şekilde elma sirkesi konur.14 gün güneşin altında ya da sıcak bir yerde bekletilir.

Çayı:Meyveleri kaynar suyla demlenir.

Hayıt tedavisinin netice vermesi için uzun süre kullanılması gerekir.Hastalık iyileştikten sonra da 3-4 ay kullanılmaya devam edilir.Bu hastalığın tekrar nüks etmesini engeller.

Adaçayı
Alıç
Aloe Vera
Altınbaşak
Aslan Pençesi
Atkuyruğu
Ayı Sarmısağı
Aynısafa
Ballıbaba
Ceviz
Civanperçemi
Çarkıfelek
Çıban Otu
Çoban Çantası
Çuha Çiçeği
Ebegümeci
Eğir Kökü
Ekinezya
Ekşi Yonca
Ginkgo Biloba
Gotu Kola
Gurmar
Hayıt
Hindiba
Isırgan Otu
Karakafes Otu
Kediotu
Kekik
Koyun Otu
Kurt Pençesi
Kuşburnu
Meyan Kökü
Mısır
Ökse Otu
Öksürük Otu
Papatya
Sarı Kantaron
Sarmısak
Sinirli Ot
Veba Otu
Yakı Otu
Zencefil
Sitemizi Facebook'tan Takip Edebilirsiniz

twitter

Sitemizi Twitterdan Takip Edebilirsiniz

www.sifalibitkilervedogaltedavi.com Copyright 2007

Anasayfa | Şifalı Bitkiler | Haberler | Bitki Sözlüğü | Bitki Kimyasalları | Vitaminler | Aminoasitler | Aromaterapi | Doğal Ürünler