www.sifalibitkilervedogaltedavi.com
DOĞAL ÇÖZÜMLER
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

CİVANPERÇEMİ

(Achiliea millefolium)

 civanperçemiCivanperçemi tıbbi bir bitkidir.Onsuz bir hayat çok zor olurdu.Pek çok hastalığın tedavisinde çok değerli bir bitkidir,fakat hepsinden önce ve en önemlisi kadınlar için çok faydalı bir bitkidir.

Kadınlar için ne kadar öenmli olduğunu anlatamam.Abbe Kneipp yazılarında kadınlar zaman zaman civanperçemi çayı içseler pek çok sorundan kurtulurlar diyor.Düzensiz adet gören bir genç kız olsun veya menapoza girmiş ya da menapozdan çıkmış bir kadın genç ve yaşlı her kadın için zaman zaman bir bardak civanperçemi çayı içmek çok önemlidir.

Kadınların üreme organları için faydalıdır ve kadınlar sağlıkları için kırlara gidip biraz civanperçemi toplamaktan daha iyi bir şey yapamazlar.

Çicekleri beyaz,pembe veya beyazdır.Aromatik bir kokusu vardır.Gün ortasında,güneşin en etkili olduğu saatlerde,bitkinin içerdiği volatile yağların dolayısıyla bitkinin tedavi edici özelliklerinin daha yüksek olduğu zamanda toplanmalıdır.

Karın bölgesinde kanser olduğunu söyleyen bir kadın kobalt tedavisi görmüştü.

Yakınlarına tedavisinin olmadığı söylenmişti.Abbe Kneipp'in karın bölgesi kanserleri için tavsiyesini düşündüm ve kadına içebildiği kadar civanperçemi çayı içmesini söyledim.Üç hafta sonra kendisini harika hissettiğini kilosunun yavaş yavaş normale döndüğünü söyleyen bir notunu aldığımda çok şaşırdım.

Yumurtalık iltihabında ilk oturma banyosu ağrıyı rahatlatacak,ve iltihaplanma yavaş yavaş iyileşecektir.

Bu oturma banyoları çocuklar ve yaşlılar için altını ıslatma sorununa karşı da etkilidir.Bu durumlarda aynı zamanda günde 2 bardak civanperçemi çayı içilmelidir.

Rahim sarkmasında oturma banyosu uzun bir süre alınmalıdır,günde 4 bardak arslan pençesi çayı yudumlanarak içilmelidir.Vajinanın üst kısmından itibaren karın bölgesi çoban çantası tentürüyle ovulmalıdır.

Fibroitler için civanperçemi oturma banyolarına,rahatsızlık bir sonraki çek up da görünmeyinceye kadar devam edilmelidir.

19 yaşında bir kız henüz adet görmemişti.Bir jinekolog kendisine bir hap vermiş,göğüsleri oldukça büyümüş ama yine de adet görememiş.

Hapı kullanmayı reddetti.Annesi beni görmeye geldi ve kendisine kızının her sabah aç karnına bir bardak civanperçemi çayı içmesini söyledim.4 hafta sonra herşey yolundaydı ve kızın o günden beri problemi kalmadı.

Bir kadın menopoz süresince civanperçemi çayı avantajını kullanmalı iç huzursuzluğu ve diğer problemlere karşı kullanmalı.

Civanperçemi oturma banyoları da sağık için faydalıdır.

Kol ve bacaklardaki sinir iltihabı için civanperçemiyle yapılan el ve ayak banyoları rahatlatıcıdır.Fakat civanperçemi gün ortasında toplanmış olmalıdır.

Bu banyolar sııklıkla,ilk yapılışında ağrıyı hafifletirler.

Hava değişikliklerinden mütevellid migren, sıcak sıcak yudumlanarak içilecek bir bardak civanperçemi çayıyla rahatlatılır.

Eğer çay düzenli olark içilirse migren tamamıyla yok olabilir.

Eski şifa kitaplarında Civanperçemi bütün hastalıkların ilacı olarak tanımlanır ve umutsuz görünen vakalarda kullanılabilir.Kan temizleyici özelliği nedeniyle pek çok hastalık vücuttan atılır. Denemeye değer.

Civanperçeminin direk ve en iyi kemik iliğinde etkili oluşu ve kanın yenilenmesini sağlaması fazla bilinmemektedir.

Civanperçemi diğer ilaçların fayda sağlamadığı kemik iliği hastalıkları ve kemik çürümesi için,çayı içildiği bitkinin banyoları yapldığı ve tentürü kullanıldığı takdirde faydalıdır.

Civanperçemi ciğerlerdeki kanamayı durdurmak için mükemmeldir.Eğir köküyle beraber kullanıldığında akciğer kanserini iyileştirir.Eğir kökü gün boyunca çiğnenir ve iki bardak civanperçemi çayı sabah ve akşam yudumlanarak içilir.

Çay kanamalı basur,mide kanaması,hazımsızlık ve reflü için faydalıdır.

Soğuk algınlığı,sırt ve romatizmal ağrılar için civanperçemi çayı mümkün olduğu kadar sıcak ve fazla içilmeli.

Bitkinin çayı çalışmayan böbrekleri çalıştırır,iştahı açar, mide kramplarını ve gazını giderir.Karaciğer rahatsızlıklarına faydalıdır.Mide ve bağırsak iltihaplanmalarında faydalıdır.Kalın bağırsağın hareketlerini düzenler.

Civanperçemi dolaşım bozukluklarına ve damar spazmına faydalı olduğundan göğüs ağrısında(angina pectoris) tavsiye edilir.

Civanperçemi oturma banyosu ya da civanperçemi dekoksiyonuyla yıkama, vajinadaki kaşıntıyı iyileştirir.

Civanperçemi çiçeklerinden elde edilen krem basur için kullanılır..

KULLANIMI

Çayı:1 tepeleme çay kaşığı civanperçemi çeyrek litre kaynar suyla 3 dakika demlenir.
Tentür: Civanperçemi çiçekleri bir şişeye yerleştirilir ve üzerlerine çiçekleri örtecek kadar elma sirkesi konur.Güneşte veya sıcak bir yerde 14 gün bekletilir.
Civanperçemi kremi: 90 gm. tuzsuz tereyağı veya kuyruk yağı ısıtılır 15 gr. taze toplanmış ve doğranmış civanperçemi ve 15 gr ahududu yaprağı eklenir. Bitkiler çıtırdayana kadar kavrulur ve ateşten alınır.Ertesi gün tekrar ısıtılıp tülbentle süzülür.Buzdolabında saklanır.
Oturma Banyosu: 100 gr.Civanperçemi(bütün bitki) geceden soğuk suya konur.Ertesi gün kaynama noktasına kadar ısıtılır ve banyo suyuna eklenir.

Kaynak:http://www.mariatrebenherbs.com/

Sayfa başı

Adaçayı
Alıç
Aloe Vera
Altınbaşak
Aslan Pençesi
Atkuyruğu
Ayı Sarmısağı
Aynısafa
Ballıbaba
Ceviz
Civanperçemi
Çarkıfelek
Çıban Otu
Çoban Çantası
Çuha Çiçeği
Ebegümeci
Eğir Kökü
Ekinezya
Ekşi Yonca
Ginkgo Biloba
Gotu Kola
Gurmar
Hayıt
Hindiba
Isırgan Otu
Karakafes Otu
Kediotu
Kekik
Koyun Otu
Kurt Pençesi
Kuşburnu
Meyan Kökü
Mısır
Ökse Otu
Öksürük Otu
Papatya
Sarı Kantaron
Sarmısak
Sinirli Ot
Veba Otu
Yakı Otu
Zencefil
Sitemizi Facebook'tan Takip Edebilirsiniz

twitter

Sitemizi Twitterdan Takip Edebilirsiniz

www.sifalibitkilervedogaltedavi.com Copyright 2007

Anasayfa | Şifalı Bitkiler | Haberler | Bitki Sözlüğü | Bitki Kimyasalları | Vitaminler | Aminoasitler | Aromaterapi | Doğal Ürünler