www.sifalibitkilervedogaltedavi.com
DOĞAL ÇÖZÜMLER
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

AT KUYRUĞU

(Equisetum arvense)

At KuyruğuAtkuyruğu tarlalarda,yol kenarlarında,demiryollarında yetişir.

Kil açısından zengin topraklarda yetişenleri şifalı özelliği en fazla olanlardır.

Yetiştiği yere göre %3 ila % 16 arasında değişen,kendisini değerli kılan silisik asit içerir.

Kimyasal gübrelerle beslenmiş topraklarda yetişenler kullanılmamalıdır.

Orman atkuyruğu denilen (Equisetum sylvaticum) ,orman kenarlarında yetişen cinsi de şifalı özelliklere sahiptir.

Şifalı bitkilerle tedavide oldukça tanınan atkuyruğu ,kan akışını düzenleyici etkisi,böbreklerdeki ve mesane sorunlarındaki başarısı ile tanınır.

Fakat zamanla değeri unutulmuştur. Meşhur herbalist Abbe Kneipp tarafından tekrar itibarını kazanmıştır.0,bitkinin kanamalarda, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında,kum ve taşlarda benzersiz ve yeri doldurulamaz olduğunu söyler.

Kapanmayan yaralar,kanser benzeri tümörler ve bacak ülserinde paha biçilemezdir.

Kötü olan herşeyi temizler ve def eder.

Sık sık nemli ,sıcak bitki, nemli bezlerin arasına konularak hasta bölgeye uygulanır.

Abbe Kuenzle der ki "belli bir yaştan sonra her insan yıl boyunca her gün bir bardak atkuyruğu çayı içmeli böylece romatizma kaynaklı ağrılar,gut ve sinirsel rahatsızlıklar kaybolur ve sağlıklı bir yaşlılık geçirilir".

86 yaşında bir adamın atkuyruğu buhar banyoları sayesinde kendisine büyük acılar çektiren taşlardan kurtulduğunu ve uzun süre yaşadığını söyler.

Ayrıca atkuyruğu çay olarak içilirse en güçlü kanama ve kan kusmalarını kısa zamanda neredeyse hemen durdurur.Ağrılı mesane nezlesinde ve kramp gibi ağrılarda eğer hasta bornoz giyip atkuruğu buhar banyosunda 10 dakika durup buharın mesaneye gitmesini sağlarsa atkuyruğu kaynama suyu gibi bir ilaç yoktur.Bir kaç kere tekrarlayın kısa sürede rahatlarsınız.

Aniden ağrılı idrar sorunu yaşayan yaşlı insanlar eğer atkuyruğu buhar banyosu alırlarsa bir doktorun sonda kullanmasından daha fazla fayda göreceklerdir.

Böbrek ve mesanedeki kum ve taşlar için sıcak atkuyruğu oturma banyoları alınır ve aynı zamanda ılık atkuyruğu çayı yudumlanır,idrar biraz tutulur ve daha sonra kolayca boşaltılır. Bu şekilde taşlar düşecektir.Bunu doğrulayan mektuplar aldım.Bu tedaviyle böbrek taşları ağrısız olarak düşer.

Diğer diüretik tedaviler başarızılığa uğrarken atkuyruğu işe yarar mesela kalp zarında su toplanması(perikardiyal effüzyon),akciğer zarında su toplanması(plorezi) veya böbrek sorunlarında.

Böbrekler ve mesane için dahili ve harici olarak harika bir ilaçtır.Böbrek içi iltihabında(piyelit) sadece banyosu çok işe yarar.

Banyo için dere kenarlarında ve bataklıklarda yetişen parmak kalınlığında sapları olan büyük veye dere atkuyruğu(equisetum maximum)kulanılır.

Bir tanıdığım piyelit hastalığı nedeniyle haftalardır hastanede bulunuyordu.

Umut görünmediği için bana bir mektup yazdı.

Ona atkuyruğu oturma banyosu tavsiye ettim.Bir kaç gün sonra başka bir mektup aldım:"hayatımı kurtardın,hastaneden çıktım,evdeyim.Oturma banyoları bütün sorunları def etti ve bana yepyeni bir sağlık verdi".

DİKKAT!

Büyük veya dere atkuyruğu sadece oturma banyolarında kullanılır.

Tarla veya orman atkuyruğu çay olarak kullanılır.

Zor bir doğumdan sonra genç anneler bazen görme bozuklukları yaşarlar sebep genelde böbreklerden kaynaklanır.

Oturma banyoları böbrekleri çalıştırır ve gözlerdeki tansiyonu alır ve böylece gözlerdeki sorun yavaş yavaş kaybolur.

Alman doktor Bohn bu bitkiyi çok över:"Atkuyruğunun bir tarafında kanama için bir ilaç diğer tarafında böbrek için bir ilaç vardır.

Çayını içtikten sonra büyük miktarda koyu idrar kolayca atılır.İdrar kaçırma için hızlı ve etkili bir ilaçtır."

Diğer diüretikler çalışmazsa,bütün bitki çaylarından kaçınılır ve 5-6 bardak atkuyruğu 4-5 gün boyunca yudumlanarak içilir.

Tecrübeyle sabittir ki çoğu durumda su atılır.

Kaşıntılar için iltihaplanmış veya kabuk bağlamış olsalar bile at kuyruğu kaynama suyuyla yapılan kompresler ve yıkamalar faydalıdır.

At kuyruğu yıkamaları ve banyoları tırnak yatağı iltihaplanması,ayaklardaki çatlaklar,iltihaplı yaralar,tümörler,kemik çıkıntıları,fistüller ve uçuklarda da faydalıdır.

Haşlanmış bitki ılık iken bir beze sarılıp kompresler de yapılabilir.

Ağrılı basur ve basur memeleri için atkuyruğu lapası kullanılır.

Burun kanamalarında at kuyruğu kaynama suyuyla kompres yapılır.At kuyruğu akciğer,rahim,mide ve hemoroid kanamalarında faydalıdır.

Kaynama suyu hazılanırken kullanılan bitki bu durumlarda daha fazla olmalıdır.Normalde bir bardak su için 1 çay kaşığı bitki kullanılırken kanamalar için 2-3 kaşık kullanılmalıdır.

Atkuyruğu ve çıbanotu karışımı damar sertleşmesinde ve unutkanlıkta kan temizleyici etkisi sayesinde güzel bir koruyucudur.

En iyi kanserden koruyucu olarak tanımlanabilir.

Atkuyruğu tentürü terleyen ayaklar için mükemmel bir ilaçtır.

Bu tentür güzelce yıkanıp kurulanmış ayağa sürülür ve kahvaltıdan yarım saat önce aç karna bir bardak atkuyruğu çayı içilir.

Ayak banyoları da ayak terlemeleri için faydalıdır.

Kepeğe karşı,saç atkuyruğu kaynama suyuyla yıkanır ve başa iyi kalite bir zeytinyağıyla beraber masaj yapılır,kepek kısa zamanda kaybolur.

Günde iki bardak at kuyruğu ve sarı kantaron çayı akşam sıvı almadan yatmak şartıyla yatak ıslatmaya son verir.

Bu çay bademcik iltihabı ağız boşluğu iltihabı, ağız mukozası iltihabı diş eti kanama ve iltihapları,,damak ve boğaz fistüller için gargara olarak kullanılabilir.

Kadınlardaki beyaz akıntı için oturma banyoları yapılır.

Unutmayın at kuyruğu kronik bronşit ve akciğer tüberkülozu için en iyi ilaçlardan biridir.

İçeriğindeki silica sayesinde,çayı düzenli içilirse ciğerlerin iyileşmesini sağlar ve zaafiyeti yok eder.

Avusturyalı biyolog Richard Willfort'un son araştırmalarına göre at kuyruğunun uzun süre kullanılması tümörleri durdurur ve yok eder.

Karında ve anüsteki poliplerin tedavisinde de yardımcıdır.

Her iki durumda da daha çok fayda sağlamak için atkuyruğu buhar banyoları ve oturma banyoları kullanılır.

At kuyruğu lapaları mide ağrılarında,karaciğer ve safra kesesi sancılarında,bursitte kullanılır.

!9 aralık 1977 de ayak tabanında tümör olan bu yüzden ayağının üstüne basamayan 49 yaşında bir çiftçiden bir telefon geldi.

Hastanede bir kaç gün geçirmiş ama eve gönderilmiş.

Büyük tümörleri bile yok eden Atkuyruğu lapası tavsiye ettim.

22 aralıkta tekrar beni arayıp çıbanın yok olduğunu söylediğinde şaşırmıştım.

Allahın eczahenesinden yeni bir mucize.

Tecrübeyle sabittir ki en kötü disk lezyonları eğer sinir sıkışmasından kaynaklanmıyorsa at kuyruğu oturma banyolarından sonra kaybolur.

Eğer röntgende yaş nedeniyle dejenere olmuş omur görünürse ağrıdan çekmeye gerek yok.

Böbrek bozukluğunun omurdaki sinire baskı yapması bu ağrıyı netice verir.

Ağrıya sebep disk lezyonu değil bozuk böbreğin baskısıdır.

Derin ve etkili nüfuzu sayesinde at kuyruğu banyosu baskıyı kaldırır.

38 yaşında yaşlı bir kadın 3 yıldır disk lezyonu nedeniyle tedavi altındaydı fakat ağrıları günden güne kötülemiş,omuz ve boyun bölgesi sertleşmiş ve sabahleyin sadece kocasının yatağın üzerine yaptığı demir barı tutarak yatağından kalkabiliyordu.

Onunla, verdiğim bir konferansta tanıştık.

Bu bayanın sadece bir at kuyruğu banyosundan sonra bütün tutulmalardan ve ağrıdan kurtulduğunu duyunca çok şaşıracaksınız.

Bu banyo traktör sürerken meydana gelen disk lezyonlarında da etkilidir.

Traktör sürerken olduğu gibi sallantılı hareketler disklere değil böbreklere zarar verirler ve bu yukarı doğru disklere baskı yapar,at kuyruğu oturma banyoları bu sorunu çözer.

İsviçreden bir kadının yılardır boyun tutukluğu vardı.

Her yıl ona sınırlı rahatlama sağlayan bir tedavi görüyordu.

Onunla tanıştım,süpheliydi ama at kuyruğu oturma banyosunu deneyeceğine söz verdi.

Yakınlarda bu mutlu bayandan bir mektup aldım ve bana banyoda sadece 10 dakika kaldıktan sonra tutukluğun kaybolduğunu söyledi.

Bildiğim kadarıyla hastalığı tekrar etmedi.

Büyük nörolog Dr Wagner-Jauregg yazılarında der ki:"Psikolojik rahatsızlığı olanların 3 de 2 si eğer böbrekleri sağlıklı olsaydı bu rahatsızlıkları yaşamazlardı."

Şimdiye kadar pek çok insana böbrek sorunlarından kaynaklanan depresyon,vesvese ve sinir krizleri için at kuyruu oturma banyoları tavsiye ettim.

Bu durumlarda ayrıca civanperçemi,ısırgan otu çayı ve sabah akşam birer bardak at kuyruğu çayı mutlaka içilmeli.

Ciddi böbrek rahatsızlıklarında taze at kuyruğu banyoları alınmalıdır.Yukarıda da belirtildiği gibi en iysi büyük ve dere at kuyruğudur.

Banyo esnasında böbrek bölgesi suyun içinde olmalıdır ve banyo 20 dakika sürmelidir.5 litrelik bir kova dolusu at kuyruğu bir banyo içindir.

Banyodan sonra kurulanmayın ıslak bir şekilde bornozunuza sarılın ve 1 saat boyunca yatağınızda kalın.Ancak ondan sonra kurulanıp giyinin.Banyo suyu ısıtılarak günde 2 kere kullanılabilir.

Kullanımı:

Demleme:Çeyrek litre kaynar su ile 1 tepeleme çay kaşığı Atkuyruğu demlenir.

Lapası:1 avuç dolusu Atkuyruğu bir bez kesenin içine konur bu kese kaynayan suyun içine bırakılır.Otlar sıcak ve yumuşamışken bir tülbente sarılıp hasta bölgeye kompres yapılır.

Oturma banyosu:100 gr atkuyruğu geceden soğuk suya bırakılır ertesi gün kaynayana kadar ısıtılır ve banyo suyuna ilave edilir.Banyo için 20 dakika gerekir.Banyo suyu böbrek bölgesini kaplamalıdır.Banyodan sonra kurulanmayın,bornozu giyip yatakta 1 saat dinlenin.
.

Tentür:10 0gr taze at kuyruğu 500 gr elma sirkesine konur.14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.Her gün çalkalanır.

Lapa kompresi:Taze at kuyruğu yıkanır ve sahanda ezilir.

Kaynak:http://www.mariatrebenherbs.com/

Adaçayı
Alıç
Aloe Vera
Altınbaşak
Aslan Pençesi
Atkuyruğu
Ayı Sarmısağı
Aynısafa
Ballıbaba
Ceviz
Civanperçemi
Çarkıfelek
Çıban Otu
Çoban Çantası
Çuha Çiçeği
Ebegümeci
Eğir Kökü
Ekinezya
Ekşi Yonca
Ginkgo Biloba
Gotu Kola
Gurmar
Hayıt
Hindiba
Isırgan Otu
Karakafes Otu
Kediotu
Kekik
Koyun Otu
Kurt Pençesi
Kuşburnu
Meyan Kökü
Mısır
Ökse Otu
Öksürük Otu
Papatya
Sarı Kantaron
Sarmısak
Sinirli Ot
Veba Otu
Yakı Otu
Zencefil
Sitemizi Facebook'tan Takip Edebilirsiniz

twitter

Sitemizi Twitterdan Takip Edebilirsiniz

www.sifalibitkilervedogaltedavi.com Copyright 2007

Anasayfa | Şifalı Bitkiler | Haberler | Bitki Sözlüğü | Bitki Kimyasalları | Vitaminler | Aminoasitler | Aromaterapi | Doğal Ürünler