www.sifalibitkilervedogaltedavi.com
DOĞAL ÇÖZÜMLER
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Aloe

(Aloe vera)

Aloe veraAloe 3500 yıldır tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.Antik Mısırlılar aloeyi deri hastalıklarını ve kabızlığı tedavi etmek için kullanmışlardı ve çalışmalar aloenin bu özelliklerini kanıtladı,aloe hem iltihap kurutucu hem de laksatif.

Aloede bulunan karboksipeptidaz ve bradikininaz maddeleri iltihaplanmayı ,yaralardaki kızarıklıkları ve iyileşme sürecindeki ağrı ve kaşınmaları azaltır.

Yaralardaki enfeksiyonlarda yardımcı olur.Araştırmalar aloenin, akrabası sarmısak gibi,bakteri ve mantarları yok etmede etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Bir çalışma aloe kreminin genital enfeksiyonlarında etkili olduğunu kanıtlamıştır.Fakat ciddi yaralarda aloe kullanılmamalıdır.Yüzeysel yaralarda iyileşmeyi hızlandırdığı halde derin yaralarda iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.

Sedef hastalığı için etkili bir ilaçtır.İsveç'te yapılan bir çalışmada aloe kullanan sedef hastalarının % 83 ünde iyileşme görülmüştür,plasebo verilen hastaların ise sadece % 7 si iyileşmiştir.Diğer bir çalışma % 30 oranında aloe jeli içeren bir losyonun hasta bölgeye günde iki kez sürüldüğünde seboreik egzema hastalığını iyileştirdiğini göstermiştir.

Aloe üzerinde bazı kanser türleri için çalışmalar yapılıyor.Aloede bulunan kompleks bir şeker türü Alo A kimyasalı kanser hücresinin büyümek için ihtiyaç duyduğu ortamı yok edebilir.

Bazı çalışmalar aloenin karaciğer,akciğer ve cilt kanserinden koruyabildiğini gösteriyor.

Aloe jeli diyabet için de bir ilaç olarak incelenmektedir.Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar aloenin kandaki şeker miktarını düşürdüğünü göstermiştir.Fakat insanlarda aynı etkiyi gösterip göstermediğinde dair henüz bir netlik yok.

Aloe jeli bağırsak hastalıkları için de bir ilaç olarak önerilmektedir.Aloenin iltihap kurutucu ve anti bakteriyel etkisinin sindirim sisteminin sağlığını da koruyabileceği düşünülüyor.

Aloe jeli bir çok şampuan ve cilt bakım ürünlerinin içeriğinde de bulunur.Bu ürünler gerçekten faydalı olabilir fakat doğal aloe jeli kadar etkili olamayacaktır.Eğer aloe jeli satın alırsanız % 100 doğal olmasına dikkat edin.

Bunun en garantili yolu bitkiyi evinizde yetiştirmektir.Bakımı kolay ve çok az ilgi isteyen bir bitkidir.Lazım olduğunda yapraklardan birini uzunlamasına kesin ve jeli alın.

Bazı insanlar aloeye karşı alerjik reaksiyon verebilir.Aloe lateks içeren ilaçlardan uzak durmanız gerekebilir,çünki sindirim sisteminde kramplara ve ishale neden olabilir.Katartik aloe de denen aloe lateksden Kron rahatsızlığı,peptik ülser ve kolit gibi mide ve bağırsak hastalıkları olanlar kaçınmalıdır.

Adaçayı
Alıç
Aloe Vera
Altınbaşak
Aslan Pençesi
Atkuyruğu
Ayı Sarmısağı
Aynısafa
Ballıbaba
Ceviz
Civanperçemi
Çarkıfelek
Çıban Otu
Çoban Çantası
Çuha Çiçeği
Ebegümeci
Eğir Kökü
Ekinezya
Ekşi Yonca
Ginkgo Biloba
Gotu Kola
Gurmar
Hayıt
Hindiba
Isırgan Otu
Karakafes Otu
Kediotu
Kekik
Koyun Otu
Kurt Pençesi
Kuşburnu
Meyan Kökü
Mısır
Ökse Otu
Öksürük Otu
Papatya
Sarı Kantaron
Sarmısak
Sinirli Ot
Veba Otu
Yakı Otu
Zencefil
Sitemizi Facebook'tan Takip Edebilirsiniz

twitter

Sitemizi Twitterdan Takip Edebilirsiniz

www.sifalibitkilervedogaltedavi.com Copyright 2007

Anasayfa | Şifalı Bitkiler | Haberler | Bitki Sözlüğü | Bitki Kimyasalları | Vitaminler | Aminoasitler | Aromaterapi | Doğal Ürünler