Resveratol

Resveratrol

Fitokimyasal: Resveratrol
Tanımı: Resveratrol flavonoid grubuna ait bir flavondur.Bitkiler tarafından haşerata karşı bir savunma silahı olarak üretilir. 
Kaynakları: Siyah üzüm,okaliptüs,ladin,yaban mersini,dut,yer fıstığı ve Japon knotweed bitkisinde bulunur. 
Etkisi: Antioksidandır fakat antioksidan özelliği kuersetin ve epikateşine nazaran daha zayıftır.Anti-kanser özelliğiyle öne çıkmaktadır.LDL nin lipid peroksidasyonunu durdurur ve Oksidize LDL nin sitotoksisitesini engeller.Resveratrol antiretroviral ilaçların etkinliini artırır.
Antioksidan
İn vitro deneyler resveratrolün ağır metal kadmiyumun oksidatif zararlarını engellediğini göstermiştir.Resveratrolün antioksidan etkisinin serbest radikallere maruz kalmış endotelial hücrelerini koruduğu görülmüştür.Ayrıca cildi UV radyasyona karşı korur.I
Antikanser
Resveratrol,araşidonik asiti tümörleri geliştiren maddelere ayıran cyclooxygenase enzimini engelleyerek tümörlerin küçülmesini sağlar.

Diyabete Faydaları
Resveratrol diabette faydalı olabilir.Yüksek glukoz seviyesinin neden olduğu oksidatif etkiye karşı koruyucu olabilir.Diyabetin neden olduğu ağrıları hafifletebilir.

Kalp Sağlığı
Resveratrol kalp ve damarlarımız serbest radikalleri temizleyerek korur.

Ömrü Uzatır

Hayvanlarla yapılan deneyler aşırı yemek yemenin ömrü kısalttığını göstermiştir.Farelerle yapılan bir deneyde aşırı kalori yüklenen farelere aynı zamanda resveratrol verilmiş ve ömürlerinin resveratrol verilmeyen farelerden daha uzun olduğu görülmüştür.
Antitoksik

Hayvanlar üzerinde yapılan pek çok deney resveratrolün antitoksik özelliklerini göstermiştir.Kemoterapi ilaçlarından bleomycinin zararlı etkilerini resveratrol tersine çevirebilmiştir.Resveratrol,etanol zehirlenmesinden kaynaklanan beyin ve karaciğer hasarlarını ve antibiyotiklerin sebep olduğu böbrek hasarlarını azaltmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir