Kekik

(Thymus serpyllum)

kekik

Kekik güneş alan kayalık yerlerde,fundalıklarda,karınca yuvalarının etrafında yetişir.Mutlaka güneş alması gerektiğinden,kayalıklardan yansıyan güneş ışığını da kullnabileceği kayalıkları tercih eder.Yazın gün ortasında mor çiçekleri, böcekleri ve arıları kendine çeken kokusunu yayar.

Kekik Avrupa’ya Akdeniz ülkelerinden gelmiştir 11.yüzyılda,bahçelerimizde yetiştirilmeye başlanmıştı,bahçe kekiği ya da kekik ana adlarıyla bilinir.

Yabani kekiten 50 cm ye kadar daha uzun olabilmektedir.İki bitki de aynı tıbbi özelliklere sahiptir.Antik çağlardandan beri bilinir.

Etken maddeleri a-thujone, a-pinene, camphene, b-pinene, p-cymene, a-terpinene, linalool, borneol, b-caryophyllene, thymol ve carvacrol.

İdrar söktürür.

Hamilelerin kullanmaması gerekir çünkü düşükleri kolaylaştırır.

Abbes Hildegard Von Bingen kekiği cüzzam,felç ve sinirsel şikayetler için tavsiye eder.

Kim ki sabahları kahve yerine 1 bardak kekik çayı içer midesi rahatlar,öksürüğü kesilir,genel olarak iyileşir.

Yüz felci için papatya,kekik ve civanperçeminden oluşan güneşte toplanmış ve kurutulmuş bitkilerden yapılan yüz yastığı kullanılır ve gün boyunca 2 bardak kekik çayı yudumlanır.Eğer kramp varsa kurtpençesi yastığı da kullanılmalıdır.

 

79 yaşında ve 27 yıldır yüz felcinden muzdarip yaşlı bir çiftçi ,bir kaç ameliyat geçirmiş fakat daha kötüye gitmiş.Son bir kaç aydır ağzı iyice kulaklarına doğru kaymış ve ağrısı artmış.Önce belirli bir rahatlama sağlayan İsveç şurubu kompresleri yaptı.

Yukarıda bahsedilen yastığı kullandıktan sonra çok faydasını görmüş.Hastalığı geçtiği halde kekik çayı içmeye devam ediyor.

Çocuğum 4 yaşında tifo geçirdikten sonra eski sağlığını kazanamadı.

2 yıl boyunca denediğimiz bir kaç şey başarısız oldu.20 dakikalık tek bir kekik banyosundan sonra banyodan başka bir çocuk çıktı.

O günden sonra serpildi.

Kekik çiçeklenme zamanı boyunca, hazirandan sonbaharın başlangıcına kadar güneşin en etkili olduğu gün ortasında toplanır.

Kekik yağı felç,inme,MS(multipl sklerosis),kas erimesi,,romatizma ve burkulmalarda kullanılır.

Kekik dahili ve harici kullanılabilir.

Harici olarak güneşte toplanıp kurutulan kekik,bitki yastığı olarak kullanılr.

Uyumadan önce bitki yastığı ısıtılır ve mide ye yada karın bölgesine uygulanır.

Bu yastık şiş ve çürükler için de önerilir.

Solunum sorunları için kullnılan eski bir bitkisel ilaçta kekik ve sinir otu birlikte kullanılır.

İkisinin de eşit oranlarda karıştırılıp limon ve ham şeker eklenerek elde edilen çay boğmacalı öksürük,balgam ve bronşial astımda etkilidir.

 

Bu çay günde 4 -5 kere taze hazırlanır.Yani her bir bardak yeniden demlenir.Eğer zatürre tehlikesi varsa saatte bir alınacak büyük bir yudum etkili olur.

Çok şükür ki pek çok anne kekiği unutmadı ama çocukların buzdolabından su içmesinin daha sonraki yıllarda anfizeme dönüşebilecek kronik bronşite sebep olduğunun nadiren farkındadırlar.

Bir çocuk zaman içinde kekikle veya kekik banyosuyla tedavi edilirse ailesi pek çok beladan kurtulmuş olur.Çok zaman asabi bir çocuk bir kekik banyosundan sonra rahat bir uyku çekmiştir.

Sinirlerin aşırı harabiyetinden ya da bir depresyondan muzdarip insanlar bu tür banyolarda rahatlık bulacaklardır.

Kekiğin alkolizmin tedavisinde de etkili olduğu unutulmamalıdır.Avuç dolusu kekik 1 litre kaynar suyla demlenir,ağzı kapalı, 2 dakika demlendikten sonra suyu ayrılarak bir termosa aktarılır.Alkolik hastaya her 15 dakikada bir 1 yemek kaşığı verilir.Bu mide bulantısı,kusma,barsak faaliyetinde artışa,idrar artışına ve sökülmesine,terlemeye, iştah açılmasına ve susuzluğa neden olur.Başlangıçta kaçınılmaz olan ama sonraları azalan tekrarlamalarda bu yöntem tekrar uygulanır.

Kekik sara hastalarına da tavsiye edilir.Günde 2 su bardağı kekik çayı 2 ve ya 3 hafta boyunca içilmelidir.10 gün ara verip yıl boyunca devam edilir.Kekik şurubu lezzetlidir ve hazmı kolaydır yemeklerden önce kullanılabilir.Üşümelere de iyi gelir.

KULLANIMI

Çayı:1 tepeleme çay kaşığı kekik çeyrek litre kaynar suyla 2-3 dakika demlenir.

Banyosu:Tam bir banyo için 200 gr kekik kullanılmalıdır.

Tentür:Çiçekli bitkiler yazın gün ortasında toplanır,bir şişeye konur,şişeye bitkilerin üstünü kaplayacak şekilde elma sirkesi doldurulur.Bu şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir.

Kekik yağı:Çiçekli bitki yazın gün ortasında toplanır,bir şişeye konur,şişeye bitkinin 3 cm. üzerine kadar sızma zeytinyağı konur ve 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.

Bitki yastığı:Bitkiler ketenden bir yastığa konur.

Kekik Şurubu:Bir kat güneşte toplanmış ıslak kekik ve bir kat esmer şeker olmak üzere bir tencereye konur.Bu şekilde 3 hafta güneşte bırakılır.3 hafta sonra süzülür,bir miktar suda bekletilir tekrar süzülür,ve süzülen ilk sıvının içine konur,bu sıvı hafif ateşte şurup kıvamına gelene kadar kaynatılır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın