K Vitamini

K vitamini yağda çözünen bir vitamindir.İngilizcede pıhtılaşma anlamına gelen coagulation kelimesine (koagıleyşın okunur) atfen K vitamini denmiştir.

Kanın pıhtılaşmasında görevli protrombin gibi maddelerin üretimde gereklidir.Kemikleri ve kılcal damarları kuvvetlendirir.

K vitamininin 3 türü vardır:fillokinon(K1),menakinon(K2) ve menadion(K3).

K1(fillokinon) yeşil yapraklı sebzelerde bulunur ve kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanmasında rol oynar.

Bir çalışma K vitamini eksikliğinde,kalça kırığı riskini azalttığını göstermiştir.K vitamini eksikliği kemik erimesine neden olabilir

K2(menakinon) bağırsaklarda bulunan bakteriler tarafından üretilir.Düzenli olarak antibiyotik kullanan insanların bağırsaklarındaki bu bakteriler ölür ve bu nedenle K vitamini eksikliği meydana gelebilir.Menadion sentetik K vitaminidir.Suda çözündüğünden yağ emiliminde sorunu olan insanlarca daha kolay absorbe edilir.

K vitamininin kanser üzerindeki etkinliği araştırılıyor.K vitamini kanserli hücrelerin büyümesini engellemede bazı sentetik ilaçlar kadar etkili olabilir.Ayrıca standart sentetik ilaçlarin anti-kanser özelliklerini artırıp artırmadığı da araştırılıyor.

K vitaminin günlük tavsiye edilen miktarı kişinin kilosuna göre değişir:Her 1 kilo için 1 mikrogram.

Kıvırcık,ıspanak,brokoli,marul,lahana K vitamini açısından zengindir.Karnabahar,soya fasulyesi ve çilekte yüksek oranda bulunur.Et,karaciğer,yumurta gibi hayvansal kaynaklarda da bir miktar bulunur fakat koyu yeşil yapraklı sebzeler en zengin kaynaklarıdır.K vitamini yeşil çayda da bulunur,siyah çayda bulunmaz.Bağırsaklardaki bakterilere faydalı olan yoğurt tüketimi K vitamini emilimini artırır.

K vitamini eksikliği nadir görülen bir durumdur.Çünki insanlar bitkiler ya da bağırsaklarındaki bakteriler vasıtasıyla yeteri kadar K vitamini alırlar.Fakat kanamalı hastalarda K vitamini eksikliği görülebilir.Burun kanamaları,idrar ve dışkıda kan görülmesi gibi durumlarda K vitamini eksikliği olabilir.

Yeni doğan bebeklerin vücutlarında K vitamini bulunmaz bu yüzden doğumda K vitamini iğnesi yapılır.Yeteri kadar yeşil sebze yemeyen,oral yolla antibiyotik ve kolestrol düşürücü ilaç kullanan,ya da bağırsaklardaki bakterilere zarar verecek sorunlar yaşayan insanlarda veya kolit,karaciğer hastalığı gibi nedenlerle yağ emiliminde sorun yaşayan insanlarda K vitamini eksikliği görülebilir.
Vitamin haplarının çoğu K vitamini içermezler,K vitamini hapları 100 mikrogramlık kapsuller halinde mevcuttur.100 mikrogramdan fazla K vitamini almak karaciğere zarar verebilir.Kan sulandırıcı ilaç alan insanlar K vitamini kullanmamalıdırlar,ilaçların etkisini azaltabilir.

Bazı insanlarda yüksek dozda K vitaminine karşı alerjik reaksiyon görülmüştür.Hamile kadınlar ve emziren anneler K vitamini hapı kullanmamalıdır.Aşırı K vitamini alan bebeklerde beyin hasarı görülebilir.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir