Gurmar

Gymnema sylvestre

gurmar

Gurmar(Gymnema sylvestre) ayurvedik tıpta şeker hastalığının tedavisinde kullanılır.Kan şekeri düzeyini kontrol etmenin doğal yollarından biridir.

Çay ve kapsül formunda kullanılabilir.Her iki yöntem de etkilidir.

Klinik araştırmalarda gurmarın kan şekeri düzeyini normal seviyelere çektiği görülmüştür.Gurmarın bu etkisi insülin veya oral yolla hipoglisemik ilaçlar alındığında ortaya çıkan etkiyle aynıdır.

Gurmar bitkisi şeker tadının alınmsını engeller.Bu yüzden adı hintçe de şeker yok edici anlamına gelen gurmardır.

Obezite,hiperglisemi,anemi,kemik erimesi gibi aşırı şeker tüketiminin neden olduğu rahatsızlıklarda bu özelliğiyle yardımcı olur.

Gurmar Hindistanda yetişen bir sarmaşık türüdür.Antik çağlarda ayurvedik tedavi uygulayıcıları yapraklarının çiğnenmesi neticesinde şeker tadının alınmasını engellediğini keşfettiler.

Hindistan’da yapılan bir çalışma gurmarın hem insülin bağımlı hem de insülinden bağımsız diyabet türlerinde faydalı olduğunu gösteriyor.

Klinik deneylerde alınan başarılı sonuçlar ve yıllardır elde edilen tedavi başarıları neticesinde gurmar Hindistan’da her iki tip şeker hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor.

Gurmar karbonhidrat metabolizmasına müdahele ederek değil,dolaylı yoldan insülin salgılanmasını uyararak kan şekerinin düşmesini sağlar.

Gymnemik asit:

Yapılan farmokolojik araştırmalar gurmarın vücutta iki yerde etkili olduğunu göstermiştir.Ağız boşluğunda ve ince bağırsak yüzeyinde.Gurmarda gymnemik asit adı verilen organik bir kimyasal bulunur.Bu molekül seker moleküllerinin lezzet algaçlarıyla etkileşimini engeller.

Gurmarın kullanıldığı durumlar:

* Şeker hastalığının tedavisinde.
* Şeker tadının alınmasını engellediğinden,aşırı şeker tüketiminden kaynaklanan hastalıklar.
* İnce bağırsakta şeker moleküllerinin emilimini önlediğinden şekerin metabolik etkisini azaltmada
* Yılan sokmalarında gurmar bitkisinin kökünün tozu ısırılan bölgeye uygulanır.
* Ateş düşürmede
* Bez şişlerinde hint yağı ile birlikte haricen uygulanır.
* Kan şekerinin düşürülmesinde
* Kilo kontrolünde

Dikkat insülin veya şeker düşürücü bir ialç kullanıyorsanız,etkilerini artırabilir.Hekime danışmadan kullanmayın.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather