Daidzein

Daidzein

Kimyasal: Daidzein
Tanımı: Daidzein isoflavonlar ailesine ait olup tipik C6-C3-C6 yapısına sahiptir.İsoflovanlar östrojenik etkiye sahip olduklarından fitoöstrojenler olarak da adlandırılırlar.Genistein ve glisitein de bu gruba aittir.Daidzein soya fasulyesinde genisteinden sonra en çok bulunan izoflovandır.

Kaynakları: Soya fasulyesi,japon sarmaşığı ve çayır üçgülünde bulunur.

 

Etkisi: Araştırmalar daidzeinin,genistein gibi fitoöstrojen ve antioksidan olduğunu kanıtlamıştır.Daidzein vücutta östrejen seviyesinde sorun olduğu durumlarda etkilidir.

Aynı zamanda tümörlerin hızla ve katlanarak büyümesini engeller.

Daidzein özellikle lösemi ve habis tümörlerde etkilidir.

Bir bitkisel östrojen olarak daidzein vücutta östrojen gibi davranır ve bu yüzden östrojen düşüklüğünün neden olduğu menopoz,kemik erimesi gibi sorunların tedavisinde etkilidir.

Soya bitkisindeki daidzein ve genistein izoflovanları LDL(Düşük Yoğunluklu Lipoprotein) seviyesini düşürür,damar tıkanıklığını engeller.Damarlarda plak oluşumunu engelledikleri için Alzheimer hastalığında kullanılması önerilir.

Daidzeinin alkol bağımlılığını azaltıcı etkisi tespit edilmiştir.Çin’de daidzein içeren ge gen bitkisi de geleneksel olarak alkolizme karşı bir ilaç olarak kullanılır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir