B6 Vitamini – Piridoksin

Phyllis Balch’a göre B6 vitamini,vücutta diğer bütün besinlerden daha fazla fonksiyonda görev alıyor.

B6 vitamini ya da piridoksin,protein,karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde görev alır.

Bağışıklık ve sinir sistemlerinin sağlığı için önemlidir.Kolestrolün kalp kası etrafında toplanmasına neden olan homosisteini durdurarak kalp sağlığında rol oynar

.Hormon üretiminde,kırmızı kan hücrelerinin sağlığı için gereklidir.

Felç nöbetleri,diyabet,kalp hastalıkları,varis ve adet öncesi sendromların tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir.B6 vitamini sadece B6 eksikliğinden kaynaklanan felç nöbetlerinde faydalıdır.B6 vitamini Dilantinin etkinliğini azaltır bu yüzden sara hastaları B6 takviyesi almamalıdırlar.

B6 kalp ve dolaşım sistemi sağlığı için çok önemlidir.B9 vitamini(folik asit) ve B12 vitamini(kobalamin) ile birleşerek homosisteini parçalar.

Homosistein ette bulunan bir amino asittir.Atardamar duvarlarının hasar görmesine ve kalp krizine yol açabilecek,damar tıkanıklığına neden olabilir.B6 vitamini kırmızı kan hücrelerinin birleşerek,varise yada kalp krizine neden olabilecek pıhtı oluşturmalarını önler.

Henüz kanıtlanmamış olmakla beraber bir çok kadın B6 vitamini kullanmanın adet öncesi sendromları hafiflettiğini rapor etmiştir. Bu B6 vitamininin rahim kaslarını gevşeten ve orta derece bir diüretik olan prostaglandin üretiminde rol oynamasından kaynaklanıyor olabilir.

B6 vitamini kansere karşı dayanıklılıkta rol oynayabilir ve karpal tünel sendromunun (kol bileğindeki karpal tünelden geçen sinirin sıkışması) etkilerini azaltabilir.

B6 kaynakları nelerdir?

Kırmızı et,balık,kümes hayvanları,yumurta,kuru yemiş,süt ve süt ürünleri gibi yüksek protein içerikli besinler piridoksin açısından zengindir.Ayrıca tahıllar da ,özellikle yulaf, zengin piridoksin kaynaklarıdır.Kahvaltı gevrekleri,pirinç,ekmek ve fırınlanmış ürünler B6 vitamini içerirler.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir