B5 Vitamini – Pantotenik Asit

B5 vitamini ya da pantotenik asit anti stres vitamini olarak tanımlanır,stres ve anksiyete bozukluklarında etkili olduğuna dair kanıtlar vardır.

Bazı uzmanlar kronik stres hastalarına pantotenik asit takviyesi almalarını önerir.

B5 vitamini pantotenik asit hormon üretimi,sağlıklı kırmızı kan hücreleri,karbonhidrat ve yağları enerjiye dönüştürmek,antikor üretimi,bağışıklık sistemi için gereklidir.

B5 vitamininin dönüştürülmesiyle elde edilen koenzim A adlı bir enzim vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında kullanılır.

Pantotenik asit işlenmiş gıdalara eklenmez,ayrıca konserve ve dondurulmuş besinlerde besinlerde pantotenik asit yok olur.

B5 Vitamininin Kaynakları

B5 Vitamini balık,tahıllar,mantar,avokado,brokoli,yer fıstığı,maun,mercimek,soya fasulyesi ,yumurtada bulunur.

B5 Vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Halsizlik,uyuma güçlüğü,baş ağrısı,mide bulantısı,mide rahatsızlıkları yaşanabilir.B5 vitamin takviyeleri pantotenik asitin bir formu olan kalsiyum pantotenat içerir ve tablet ya da kapsül olarak mevcuttur.

Pantotenik asitin diğer bir formu pantoderm,cilt kremlerine ve losyonlara eklenir.B5 vitamininin hücre büyümesini uyararak yaraları daha çabuk iyileştirdiğine dair düşünceler vardır.

Aşırı dozda alınırsa ne olur?

B5 vitamini suda çözündüğünden vücut tarafından depolanmaz,fazlası idrarla atılır.Sağlıklı insanlar için her dozda güvenlidir.Bugüne kadar aşırı dozdan dolayı bir şikayete rastlanmamıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir