B12 Vitamini – Kobalamin

B12 vitamini ya da kobalamin diğer B vitaminleriyle beraber besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde rol alır.Kalp hastalıklarına,akıl hastalıklarına ve anemiye karşı korur,bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı kan hücrelerinin üretilebilmesi için gereklidir.Sinir hücrelerini saran ve iletilerin daha hızlı gönderilmesini sağlayan yağ dokusu miyelinin üretiminde gereklidir.

Yeterli B12 vitamini olmadan sinir sistemi sağlıklı çalışamaz ve zihinsel fonksiyonlarda sorunlar açığa çıkar.

B12 eksikliğinin belirtileri bunama semptomlarına benzer.B12 vitamini sinir hücreleri hasarını önler,doğurganlığı artırır.Asetilkolin üretimi için gereklidir.Asetilkolin hafıza ve öğrenme fonksiyonlarında yer alan bir nörotransmiterdir.

B12 vitamini,B9 ve B6 vitaminleri ile birlikte besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde,kan hücrelerinin toplanarak damar çeperlerine yapışmasına neden olan homosisteini engeller.Çok fazla homosistein damar çeperlerinin zarar görmesine ve kalp krizine neden olabilir.

Kaynakları:B12 vitamini karaciğer,yumura,balık,kırmızı et,süt ürünleri,soya fasulyesi,kırmızı deniz otu,su yosunu ve hint dutunda bulunur.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir